Laur Złotego Pióra

Regulamin

X JUBILEUSZOWY DOLNOŚLĄSKI KONKURS LITERACKI
O LAUR ZŁOTEGO PIÓRA
„MY POLACY MY DOLNOŚLĄZACY”

Organizator

Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące im. św. Dominika Savio we Wrocławiu
„Gość Niedzielny” Redakcja Wrocławska

Współorganizator

Polskie Stowarzyszenie Estradowe POLEST
Samorząd Województwa Dolnośląskiego
Urząd Miasta Wrocławia

Patronat medialny

Gość Niedzielny, Radio Rodzina, Niedziela, TVP Wrocław

ZŁOTE PIÓRO

fundatorem tegorocznej nagrody głównej jest Prezydent RP Bronisław Komorowski

PATRONAT HONOROWY

Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Tomasz Smolarz – Wojewoda Dolnośląski
Rafał Dutkiewicz – Prezydent Miasta Wrocławia
Beata Pawłowicz – Dolnośląski Kurator Oświaty
ks. Józef Kupny – Arcybiskup Metropolita Wrocławski
ks. Zbigniew Kiernikowski – Biskup Legnicki
ks. Ignacy Dec – Biskup Świdnicki
ks. Alfred Leja – Inspektor Inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu

Odbiorcy

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i III klas gimnazjalnych województwa dolnośląskiego. Każda szkoła może maksymalnie przysłać prace 5 uczniów.

Forma

Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie pracy w dowolnej formie (z wyjątkiem poezji) na jeden z trzech tematów (tematy edycji X):

1. „Ojczyzna moja wolna, wolna… Więc zrzucam z ramion płaszcz Konrada”(Antoni Słonimski). Twoja próba opisania tożsamości współczesnego Polaka po 25 latach życia w wolnym kraju.

2. „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej! To jest wielki skrót, ale wiele się w tym skrócie mieści wielorakiej treści. Polska potrzebuje Europy”(Jan Paweł II). Rozważania o “wielorakiej treści” tego skrótu w dziesiątą rocznicę obecności Polski w Unii.

3. „Wiecie, że nienawidzę, nie cierpię, nie znoszę kłamstwa (…). Gdy stykam się z kłamstwem, czuję się fatalnie i robi mi się mdło, zupełnie jakbym wziął do ust coś zgniłego” (Joseph Conrad). Refleksje o znaczeniu prawdy w nowoczesnym społeczeństwie.

Terminy

Prace konkursowe o objętości do dwóch stron formatu A4 należy składać do 14 listopada 2014 r. wyłącznie poprzez www.zlote-pioro.pl

Wyniki

Rozstrzygnięcie konkursu – 2 grudnia 2014 roku o godz. 12.00. podczas uroczystej Gali w Sali Wielkiej Starego Ratusza we Wrocławiu, na którą zostaną zaproszeni wyróżnieni uczniowie i ich opiekunowie.

Nagrody

Spośród nadesłanych prac jury wyłoni 30 prac, których autorzy otrzymają dyplomy oraz nagrody książkowe; dla zwycięzców 1., 2. i 3. miejsca przewidziano dyplomy, bardzo cenne nagrody (laptop, tablet, aparat fotograficzny); zwycięzca otrzyma symboliczne „Złote Pióro” ufundowane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego; ponadto każdy opiekun nagrodzonych uczestników otrzyma dyplom. Nagrodą tegorocznej edycji będzie także specjalna jubileuszowa publikacja oraz wycieczka wszystkich wyróżnionych i nagrodzonych do Parlamentu UE w Brukseli ufundowana przez posła Bogdana Zdrojewskiego.