Laur Złotego Pióra

Scenariusz

VI DOLNOŚLĄSKI LITERACKI KONKURS O ZŁOTE PIÓRO

29 LISTOPADA 2010 ROKU – GODZ.12.00. – SALA WIELKA RATUSZ WROCŁAWSKI

PROGRAM  UROCZYSTEJ  GALI

1.  WPROWADZENIE

„Ojczyzna, Rodzina, Tradycja, Wiara”. Słowa te często bywają nam tak bardzo bliskie. To z nimi związane są najgłębsze pragnienia i uczucia każdego człowieka. Jednakże dzisiaj, w tych jakże „specyficznych czasach” może być inaczej. Dlatego pomyślano o tym, by ich „wartość, koloryt i cudowność” nigdy nie zniknęły z naszej świadomości, więcej, z naszego życia. Bo jakże to ważne i konieczne dla człowieka, aby w życiu mieć Boga, aby tworzyć, posiadać, chronić i pielęgnować kochającą się rodzinę i aby chodzić po własnej, pięknej, bogatej w historię ziemi.

Niezmiernie cieszymy się, że możemy dzisiaj gościć Państwa w Sali Wielkiej Wrocławskiego Ratusza na Uroczystej Gali SZÓSTEGO DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO, noszącego miano  „My Polacy – My Dolnoślązacy”

W imieniu własnym, a przede wszystkim organizatorów, to jest:
Redakcji Wrocławskiego Gościa Niedzielnego
Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu
oraz współorganizatora
Polskiego Stowarzyszenia Estradowego POLEST Estrada Dolnośląska
gorąco witamy wszystkich przybyłych.
Witają Państwa prowadzący dzisiejsza galę: Karolina Okurowska  oraz Adrian Kowalczyk.

2.  PRZYWITANIE

Najpierw, witamy naszych wspaniałych rówieśników, którzy odważyli się zmierzyć z wezwaniem, zaproponowanych konkursowych tematów. Zarówno tych przybyłych, jak i tych którzy musieli pozostać w domach. A w sumie jest ich blisko 150 osób. (oklaski)

Witamy kochanych rodziców, bez  których by nas  nie było, jak i witamy drogich nam wychowawców, a przede wszystkich opiekunów pod okiem których powstawały konkursowe prace: polonistów, historyków i katechetów. (oklaski)

Teraz pragniemy powitać wielce szacowne osoby, które zaszczyciły nasz konkurs obejmując nad nim patronat honorowy. Choć w większości nie ma ich dzisiaj  wśród nas, to pozostajemy,  za duchową jedność z nami, wdzięczni:

•    Jego Ekscelencji  Księdzu Arcybiskupowi  Marianowi  Gołębiewskiemu  – metropolicie wrocławskiemu
•    Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi  Stefanowi  Cichemu  – ordynariuszowi diecezji legnickiej
•    Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Ignacemu Decowi – ordynariuszowi diecezji świdnickiej
•    ks. Bolesławowi Kaźmierczakowi – inspektorowi Wrocławskiej Inspektorki Salezjanów imieniem św. Jana Bosko
•    Panu Markowi Łapińskiemu  – marszałkowi Województwa Dolnośląskiego
•    Panu Rafałowi Jurkowlańcowi – wojewodzie Dolnośląskiemu
•    Panu  Rafałowi  Dutkiewiczowi  – Prezydentowi Miasta Wrocławia

Szczególnie serdecznie witamy wśród nas obecnych:
•    Jarosława Brodę – Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocławia reprezentującego Prezydenta Rafała Dutkiewicza
•    Pana Krzysztofa  Czaję  – Dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia
•    Panią Beatę Pawłowicz – Dolnośląskiej Kurator Oświaty reprezentowaną przez Panią Marię Kramarczyk, Dyrektora Wydziału Rozwoju Edukacji Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty

Witamy także sponsorów tegorocznego konkursu, a przede wszystkim już teraz pragniemy wyrazić im nasza szczerą wdzięczność za okazane z serca wsparcie. Witamy i dziękujemy:

•    Panu Bronisławowi Pałysowi – dyrektorowi Polskiego Stowarzyszenia Estradowego POLEST Estrada Dolnośląska
•    Panu Markowi Drasowi – prezesowi Radiotechnika Marketing Spółka Z O.O. we Wrocławiu
•    Pani Irenie Szczypek  – dyrektorowi Biura Podróży HORYZONT
•    Państwu Marii i Andrzejowi Kulbidom  – właścicielom Biura Podróży PANORAMA

3.  PRZEMÓWIENIA ZAPROSZONYCH GOŚCI

Na „dobry początek” prosimy o zabranie głosu szacownych gości.
•    Jarosława Brodę – Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocławia reprezentującego Prezydenta Rafała Dutkiewicza
•    Pana Krzysztofa Czaję – Dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia
•    ks. Bolesława Kaźmierczaka – Inspektora  Inspektorki  św. Jana Bosko we Wrocławiu
•    Pana Bronisława Pałysa – dyrektora Polskiego Stowarzyszenia Estradowego POLEST Estrada Dolnośląska

Serdecznie dziękujemy ! (oklaski)

4.  OGŁOSZENIE WYNIKÓW

Per aspera, ad astra” – to starożytne, rzymskie powiedzenie jak najbardziej pasuje do wszystkich 130   uczestników  SZÓSTEGO  DOLNOŚLASKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O ZŁOTE PIÓRO.
Prace, które otrzymaliśmy mieszczą w sobie niepowtarzalne bogactwo myśli. Są one przekonującym dowodem wrażliwości  i przenikliwości  uczniów dolnośląskich szkół  oraz tego, że poszukują oni rozwiązań dla problemów nas wszystkich. Przypomnijmy, ze zadaniem uczestników konkursu było napisanie pracy  na jeden z dwóch tematów:

Pierwszy:  „W życiu jednostek i narodów bywają momenty taką miarą nieszczęść napełnione, że nic w nich zmieścić się nie może.” Odnieś te słowa Elizy Orzeszkowej do  swojej dużej i małej ojczyzny.

Drugi:  „Muzyka Fryderyka Chopina to według Roberta Schumanna „armaty ukryte wśród kwiatów”, a jakie znaczenie jesteśmy gotowi jej przypisać dziś? Refleksje o miejscu muzyki we współczesnym świecie.

Zapraszamy do nas przedstawiciela Jury,  profesora  Janusza Kaczorowskiego – doświadczonego polonistę i wychowawcę, przewodniczącego tegorocznego jury.   Prosimy o słowa podsumowania.

III. Posłuchajmy fragmentu, pierwszej  wyróżnionej pracy:

„ – Czytałeś może, dziadku, „Traktat o łuskaniu fasoli”? Przypomniała mi się piękna myśl tam zawarta: „Gdy słowa już daremne, myśli daremne, a wyobraźni nie chce się już wyobrażać, jeszcze tylko muzyka. Jeszcze tylko muzyka na ten świat, na to życie”.
–  Znam, znam… Wiesz, dwieście lat temu mały Frycek wzrastał z tą świadomością i był później w stanie pisać melodie, które unosiły pod same niebiosa i unoszą również dziś. Tak, Chopinowi to się udało  – oczy dziadka Jana rozświetliły się w zachwycie.”

Trzecie miejsce jury tegorocznego konkursu postanowiło przyznać Markowi Huzarowi uczniowi Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej Curie w Górze. Marek realizował temat drugi:  „Muzyka Fryderyka Chopina to według Roberta Schumanna „armaty ukryte wśród kwiatów”, a jakie znaczenie jesteśmy gotowi jej przypisać dziś? Refleksje o miejscu muzyki we współczesnym świecie. Nagrodą dla Marka są: wysokiej klasy telefon komórkowy, ufundowany przez ks. Jerzego Babiaka dyrektor Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu oraz  wycieczka  na Litwę ufundowana przez biuro podróży Horyzont z Wrocławia. Za nagrodę serdecznie dziękujemy pani Irenie Szczypek. Zapraszamy  laureata i fundatorów nagród.

A oto fragment pracy, która zdobyła II miejsc:

„A jednak, wbrew moim wcześniejszym przypuszczeniom Chopin odnalazł się świetnie we współczesnym świecie. Artyści pokazali, że dla jego muzyki nie ma granic czasowych i tchnęli w niego trochę nowego ducha. Co więcej jego utwory są na tyle uniwersalne, że potrafią zachwycić bardzo odległe od muzyki poważnej gusta. Wydaje się jakby Fryderyk Chopin miał klucz do serca każdego człowieka i potrafił go poruszyć zupełnie niezależnie od miejsca i czasu. Robert Schumann, współczesny Chopinowi, napisał, że jego muzyka to „armaty ukryte wśród kwiatów” natomiast chopinowskie etiudy zagrane na festiwalu Przystanek Woodstock można z nutą przekory nazwać kwiatami ukrytymi wśród armatnich wystrzałów.”

Jury tegorocznego konkursu II miejsce przyznało uczennicy XIII LO im. Aleksandra Fredry we Wrocławiu, która zmierzyła się także z drugim tematem: „Muzyka Fryderyka Chopina to według Roberta Schumanna „armaty ukryte wśród kwiatów”, a jakie znaczenie jesteśmy gotowi jej przypisać dziś? Refleksje o miejscu muzyki we współczesnym świecie.”  Jest nią Aleksandra Zielińska. Aleksandra  w nagrodę otrzymuje  cyfrowy aparat fotograficzny ufundowany przez ks. Bolesława Kaźmierczaka, inspektora Wrocławskiej Inspektorii Salezjanów oraz wyjazd na 33  Europejskie Spotkanie Młodych  w Rotterdamie. Fundatorów  prosimy o wręczenie nagród laureatce, którą także zapraszamy do nas.

Autor  zwycięskiej pracy realizował temat:  „Muzyka Fryderyka Chopina to według Roberta Schumanna „armaty ukryte wśród kwiatów”, a jakie znaczenie jesteśmy gotowi jej przypisać dziś? Refleksje o miejscu muzyki we współczesnym świecie.”

Wysłuchajmy ze szczególną uwagą treści fragmentów pracy:

„Z każdą  minutą coraz bardziej oddalam się od deszczu i od mamy. Od jej złych nastrojów, od pełnych wyrzutu spojrzeń rzucanych z ukosa, od wiecznych migren, od nienagannie wyprostowanej sylwetki, od ust zaciśniętych w cienką kreskę, od ciszy, która stała się jej prawą ręką, jej najlepszym powiernikiem, narzędziem do karania mnie. Jednak to odeszło wraz z deszczem. (…)

Otwieram drzwi do domu i z zaskoczeniem stwierdzam, że nie słyszę ciszy. Nie potrafię rozszyfrować co to takiego. Instynktownie idę w stronę kuchni, skąd dochodzą odgłosy. Drzwi są uchylone. Popycham je lekko, a moim oczom ukazuje się o tyle dziwny, co zupełnie niespodziewany obraz. Mama siedzi przy stole, lekko zgarbiona, zapatrzona w niewidoczny dla mnie punkt, a z głośników sączy się melodia Marsza Żałobnego Chopina. W pierwszej chwili jej zachowanie wydaje mi się karykaturalne i przerysowane, to dlatego, że od dawna nie widziałam jej takiej spokojnej i rozluźnionej, a dokładnie od dnia odejścia taty. Chwilę potem przestaję się już dziwić. Muzyka, aż do teraz zupełnie mi obca, porządkuje zbłąkane myśli, łagodnie goi rany, zadane przez nieokrzesane strzępki materii, odkrywa przede mną coraz to nowe ścieżki, zamknięte wcześniej dla mojego umysłu”.

Pierwsza nagroda to laptop ufundowany przez pana Marka Drasa dyrektora  Radio Techniki Marketing Spółka Z O.O. ,  która jest najstarszą firmą elektroniczną we Wrocławiu i w Polsce założoną przez byłych pracowników wileńskiej fabryki radioodbiorników Elektrit.  Dodatkowa nagroda to wycieczka do Sankt Petersburga ufundowana przez państwa Marię i Andrzeja Kulbinów właścicieli Biura Podróży PANORAMA.
Kolejna, najważniejsza nagroda tegorocznego konkursu to Złote Pióro ufundowane przez Redakcję Gościa Niedzielnego.
Wszystkie te nagrody otrzymuje zwyciężczyni VI DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O LAUR ZŁOTEGO PIÓRA  Anna Aleks z Gimnazjum imieniem  Konstytucji 3 maja we Wrocławiu. Zwyciężczynię  prosimy  o odebranie nagrody a fundatorów o wręczenie. Serdecznie gratulujemy!!!

Oprócz wyżej wyróżnionych i nagrodzonych, najlepszych  uczestników – Jury postanowiło ponadto przyznać  jeszcze dodatkowe szczególne wyróżnienia.  Po odbiór dyplomów oraz książek ufundowanych przez: Panią Beatę Pawłowicz – Dolnośląskiego Kuratora Oświaty,  Pana Wojewodę –  Rafała Jurkowlańca,  Pana  Bronisława Pałysa – dyrektora Polskiego Stowarzyszenia Estradowego POLEST Estrada Dolnośląska,  Burmistrza Miasta Kłodzko Bogusława Szpytma, ks. Rafała Kowalskiego – dyrektora Wrocławskiej Redakcji Gościa Niedzielnego.

Zapraszamy specjalnie wyróżnionych:

Marię Maćkowiak – LO XII we Wrocławiu
Klaudię Matulis – LO VI we Wrocławiu
Tomasza Walickiego – Prywatne Salezjańskie LO we Wrocławiu
Agnieszkę Dybkowską – LO I w Lubinie
Klaudię Wakcerman – LO i w Sycowie

Ponadto spośród 130 innych uczestników prace 21 zasłużyły na wyróżnienie. Po odbiór dyplomów i książek ufundowanych przez Wrocławską Redakcję Gościa Niedzielnego zapraszamy:

Aleksandrę Dołęgę – Liceum Salezjańskie we Wrocławiu
Alicję Działo – Gimnazjum nr 1 w Górze
Arkadiusza Jasińskiego – ZSZ i L w Zgorzelcu
Aleksandrę Kajkowską – LO I w Dzierżoniowie
Amelię Kramarczyk – LO IX we Wrocławiu
Urszulę Krzyżanowską – LO I w Lubinie
Aleksandrę Łamasz – LO VI we Wrocławi
Annę Masłowską – LO w Lądku Zdroju
Lidię Paluch – LO XIII we Wrocławiu
Martę Radzik – Gimnazjum nr 23 we Wrocławiu
Marię Rudnicką – LO I w Dzierżoniowie
Marcina Sochackiego – Gimnazjum w Witaszowie Dolnym
Magdalenę Ślusarczyk – Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach
Karola Szczerbińskiego – Zespół Szkół w Bielawie
Natalię Treter – Gimnazjum nr 11 we Wrocławiu
Annę Tumidajewicz – LO XII we Wrocławiu
Jakuba Urbanka – Gimnazjum nr 6 we Wrocławiu
Michała Węgrzyna – Gimnazjum Salezjańskie w Lubinie
Ninę Wierbiłowicz – LO I w Nowej Rudzie
Małgorzatę Wlaźniak – LO I w Dzierżoniowie
Anne Wójcik – LO XII we Wrocławiu

5.  KONCERT

Drodzy Goście !
Po części wręczenia nagród i wyróżnień, mamy przyjemność zaprosić Państwa na koncert, który będzie miał charakter kameralny i zostanie dedykowany zarówno wszystkim laureatom tegorocznego konkursu, ale przede wszystkim  w roku 200 rocznicy urodzin naszemu wybitnemu konmpozytorowi i pianiście  Fryderykowi Chopinowi. Koncert wykonają dla nas Karol Lipiński Ensemble,  Andrzej Łodomirski – skrzypce, Urszula Marciniec-Mazur – wiolonczela, Mirosław  Gąsieniec – fortepian oraz  słowo o muzyce.  Zapraszamy !

6 . ZAKOŃCZENIE

Uroczysta Gala VI Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra dobiegła już końca. O oficjalne zamkniecie konkursu poprosimy dyrektora Wrocławskiej Redakcji Gościa Niedzielnego ks. dr Rafała Kowalskiego.