Laur Złotego Pióra

Scenariusz

15 GRUDNIA 2006 ROKU – GODZ.13.00.
FILHARMOWNIA WROCŁAWSKA

PROGRAM UROCZYSTEJ GALI

1. WPROWADZENIE

„Ojczyzna, Rodzina, Wiara” .Słowa te często bywają nam tak bardzo bliskie. To wraz nimi związane są najgłębsze pragnienia i uczucia każdego człowieka. Jednakże dzisiaj, w tych jakże „specyficznych czasach” może być inaczej. Dlatego pomyślano o tym, by ich wartość, koloryt i cudowność nigdy nie zniknęły z naszej świadomości, więcej z naszego życia. Bo jakże to ważne i konieczne dla osoby ludzkiej, aby w życiu mieć Boga, aby tworzyć i posiadać kochającą się rodzinę i aby chodzić po własnej, pięknej, bogatej w historię ziemi.

Niezmiernie cieszymy się, że możemy dzisiaj gościć Państwa w Filharmonii Wrocławskiej na Uroczystej Gali DRUGIEGO DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO, noszącego miano „My Polacy – My Dolnoślązacy” (oklaski)

W imieniu własnym, a przede wszystkim organizatorów, to jest:
Redakcji Wrocławskiego Gościa Niedzielnego
oraz Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu
gorąco witamy wszystkich przybyłych.
Witają Państwa prowadzący dzisiejsza galę: Ewelina Włodyga oraz Gabryel Skitaniak

2. PRZYWITANIE

Najpierw, witamy naszych wspaniałych rówieśników, którzy odważyli się zmierzyć z wezwaniem, zaproponowanych konkursowych tematów. Zarówno tych przybyłych, jak i tych którzy musieli pozostać w domach. A w sumie jest ich blisko 150 osób. (oklaski)

Witamy kochanych rodziców, bez których by nas w ogóle nie było, jak i witamy drogich nam wychowawców, a przede wszystkich opiekunów pod okiem których powstawały konkursowe prace: polonistów, historyków i katechetów. (oklaski)

A teraz pragniemy powitać wielce szacowne osoby które zaszczyciły nasz konkurs obejmując nad nim patronat honorowy. Choć w większości nie ma ich dzisiaj wśród nas, to pozostajemy , za duchową jedność z nami, wdzięczni:
– Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi Marianowi Gołębiewskiemu – metropolicie wrocławskiemu
– Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Stefanowi Cichemu – ordynariuszowi diecezji legnickiej
– Panu Rafałowi Dutkiewiczowi – Prezydentowi Miasta Wrocławia
– Panu Krzysztofowi Grzelczykowi – Wojewodzie Dolnośląskiemu
– Lilli Jaroń – Dyrektorowi Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia reprezentowaną przez panią wicedyrektor Ewę Przegoń

Witamy także sponsorów tegorocznego konkursu, a przede wszystkim już teraz pragniemy wyrazić im nasza szczerą wdzięczność za okazane z serca wsparcie. Witamy i dziękujemy:
– dyrektorowi CENTROSTAL WROCŁAW SA – Panu Bogdanowi Wojtowiczowi
– Ośrodkowi Szkolenia Kierowców z Jelcza Laskowic – pani Marii Topolskiej oraz Panu Henrykowi Borus
– pani doktor Teresie Ciszewskiej – dyrektorowi Biura Pielgrzymkowo Turystycznego ALFA TUR
– Dolnośląskiemu Centrum Doskonalenia Nauczycieli

3. OGŁOSZENIE WYNIKÓW

„Per aspera, ad astra” – to starożytne, rzymskie powiedzenie jak najbardziej pasuje do wszystkich, blisko 150 uczestników DRUGIEGO DOLNOŚLASKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O ZŁOTE PIÓRO. Prace, które otrzymaliśmy mieszczą w sobie niepowtarzalne bogactwo myśli. Są one przekonującym dowodem wrażliwości i przenikliwości uczniów dolnośląskich szkół oraz tego, że poszukują oni rozwiązań dla problemów nas wszystkich. Przypomnijmy, ze zadaniem uczestników konkursu było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów:

Pierwszy:
„Bo czymże jest uczucie do kraju, jeżeli nie wyolbrzymionym uczuciem dla matki? I czymże trwoga o losy własnego kraju, jeżeli nie wyolbrzymioną troską o los matki, o jej zdrowie i życie. To też powiedział Demostenes ludowi ateńskiemu. I nam”.(Maria Wielopolska „Mater”) Czy rzeczywiście nam?

Drugi:
„Współcześni Polacy w poszukiwaniu patriotyzmu nieromantycznego?”

Zapraszamy do nas przedstawicieli Jury: Panią Jolantę Sąsiadek – redaktora Redakcji Wrocławskiego Gościa Niedzielnego oraz Panią Elżbietę Warulik – doświadczoną polonistkę, metodyka Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Prosimy o słowa podsumowania.

Posłuchajmy fragmentu wyróżnionej pracy:

„Poprosiła o polski ślub i ślub był polski. Góralska muzyka i stroje, wesele trwające trzy dni, obrzucanie ryżem i przenoszenie przez próg. Miesiąc miodowy, czyli tydzień w Zakopanem. Pózniej On musiał już wracać do pracy w dziale marketingu, którym Ona gardziła, bo chciała robić w życiu piękne, bardzo piękne rzeczy pisać książki, słuchać tylko dobrej muzyki, wieczorami robić Mu zieloną herbatę i nie słuchać wiadomości, nigdy, nigdy, nigdy nie rozmawiać o polityce, bo to niszczy miłość.

Nie poszli na wybory. Kandydat, dla którego On pracował przegrał.

Na wiosnę złożył Jej propozycję wyjazdu do Anglii. Mówił, że będzie dobrze, że będzie dom otoczony wierzbami, chodzenie wieczorami do klubu karaoke, a w weekendy na grilla do przyjaciół, jeżeli tylko Ona zgodzi się pojechać. Nie zgodziła się, choć wciąż miała w pamięci nagłówki wczorajszych gazet, wzrost bezrobocia, zapomniany Katyń i pijanych sąsiadów. Chcieli mieć dzieci, On bał się, że Jego syn wyrośnie na Polaka.

Kupili bilet lotniczy . On, w drodze na lotnisko, pełen nadziei wybijał dłońmi rytm o kierownicę, Ona płacząc, bo postanowiła, że nie wyjedzie, że poczeka na niego w Polsce. W głębi serca On nie zamierzał wracać. W głębi serca Ona myślała, że wróci.

Znowu zaczęła chodzić do Kościoła z Nim nie mogła, chociaż przyznawał się do wiary wtedy, gdy mowa była o Janie Pawle II. Wtedy był Polakiem, jakim ona chciała go widzieć żarliwym patriotą i katolikiem. Chciała, żeby wszystko było inaczej, niż dotychczas.

Nadeszła zima, a On osiągnął sukces w życiu zawodowym. Spotykał się z kobietami w długich, białych sukienkach i rozmawiał z nimi o dobrych filmach. Nigdy się z nimi nie kłócił, bo żadna z nich nie miała poglądów, o które chciałaby walczyć. Życie mijało powili, bezboleśnie, ciągnąc się jak krakowskie krówki. W Boże Narodzenie przechodził koło polskiego Kościoła i słysząc kolędy w ojczystym języku, przyciągany niczym magnes, po raz pierwszy od dłuższego czasu przekroczył próg Domu Bożego, i wróciły ośnieżone szczyty Tatr, narty w Zakopanem i jej włosy w nieładzie, gdy wracali do schroniska, a ona zdejmowała czapkę. Znów smakował na języku polskie głoski: dż, dz, ż, cz, chciał krzyczeć, chciał ponownie słyszeć ich brzmienie.

Kiedy zadzwonił, przystrajała choinkę. Spytał jak czuje się ich syn, jak gdyby nigdy nic się nie wydarzyło, i co robią w Sylwestra. Chciała wykrzyczeć mu w twarz wszystkie miesiące, dni, minuty spędzone bez Niego, ale gdy parę dni pózniej stanął w progu jej drzwi, czuła tylko radość z odzyskanego szczęścia.

Wiele lat pózniej żartowali, że wszystkie złe uczucia On zostawił za granicą, i została w nich tylko polska miłość. Godzinami rozmawiali, na nowo poznając siebie jako Polaków i im bardziej polscy się stawali, tym ciężej było im przyznać się do przeszłości, palił ich wstyd z powodu własnego tchórzostwa. Wreszcie dowiedzieli się, że bycie Polakiem zobowiązuje do bycia odważnym i że patriotyzm jest miarą odwagi”.

Zapraszamy do nas uczennicę Prywatnego Liceum Sióstr Niepokalanek z Wałbrzycha: BOGNĘ KONIOR, która zmierzyła się z tematem: „Współcześni Polacy w poszukiwaniu patriotyzmu nieromantycznego?”. Bogna otrzymuje odtwarzacz MP3 oraz darmowy bilet na wycieczkę do Paryża i Lisje. Odtwarzacz MP3, nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia, wręczy Wicedyrektor Wydziału Oświaty Pani Ewa Przegoń, a nagrodę ufundowaną przez Liceum Salezjańskie ks. dyrektor Jerzy Babiak.

Oto co napisał zdobywca II miejsce:

„Tak mógłby brzmieć nasz rachunek sumienia względem przykazania miłości Ojczyzny:

„Polska jest matką szczególną, matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi.

Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej” (Jan Paweł II)


– Czy ojczyznie, tak jak matce, dziękuję za dar życia?
– Czy pamiętam jej troskę o moje zdrowie, wychowanie, wykształcenie i życie w pokoju?
– Czy troszczę się o piękno polskiej mowy?
– Czy okazuję jej wdzięczność, oddając jej wszystko, co mam najlepsze: zdrowie, talenty, siły?
– Czy ulegam pokusie poszukiwania łatwiejszego życia poza nią?

Bez ojczyzny, jak bez powietrza, ciepła i światła, człowiek , choć ucywilizowany, nie może żyć. Staje się karłem w swoim człowieczeństwie.”

Drugie miejsce za pracę na temat:
„Bo czymże jest uczucie do kraju, jeżeli nie wyolbrzymionym uczuciem dla matki? I czymże trwoga o losy własnego kraju, jeżeli nie wyolbrzymioną troską o los matki, o jej zdrowie i życie. To też powiedział Demostenes ludowi ateńskiemu. I nam”.(Maria Wielopolska „Mater”) Czy rzeczywiście nam?Juryy przyznało – uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Oławie: MARII NIESOBSKIEJ, która otrzymuje specjalne 4 tomowe wydanie powieści Władysława Reymonta pt. Chłopi. ufundowane przez Ordynariusza Diecezji Legnickiej bp Stefana Cichego oraz ufundowany przez Ośrodek Szkolenia Kierowców w Jelczu Laskowicach kurs Prawa Jazdy Kategorii B. Prosimy panią Marię Topolską oraz Panu Henryka Borusa o wręczenie nagrody.

Zwycięzca tegorocznego II DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O ZŁOTE PIÓRO, realizowała temat: „Współcześni Polacy w poszukiwaniu patriotyzmu nieromantycznego?” oto jej fragment:

„Trudno mi uwierzyć, że w kraju, który niegdyś dla wielu nacji był wzorem walki o wolność i niepodległość, który nie zaginął pomimo 123 lat niewoli pojęcie patriotyzmu zmalało prawie do zera. Nie sądzę, by wprowadzone do szkół wychowanie patriotyczne cokolwiek w tej dziedzinie zmieniło. Najlepiej wychowuje się poprzez odpowiedni przykład, a młodzi Polacy tego przykładu, niestety, nie mają. Uważam, że moja ojczyzna powoli, lecz nieuchronnie zbliża się do szczytowego punktu kryzysu wartości. Gdzie się podziała nasza narodowa duma? Dlaczego nie potrafimy dostrzec w naszym kraju tego, co w nim dobre i piękne? Dlaczego ciągle musimy naśladować inne zapożyczone wzorce? Przecież nie można bez końca krytykować tego, co zrobiliśmy zle, rozdrapywać rany, szukać winnych.

Nadszedł czas budowy, patrzenia w przyszłość. Jeśli pokolenie naszych rodziców nie zda sobie sprawy z faktu, że nasze postawy zależą od ich decyzji, czy można być dumnym z tego, że jest się Polakiem, to my staniemy się kolejnym pokoleniem straconym. Pokoleniem bezpaństwowców, którzy pozbawieni silnych korzeni będą się stawać mało znaczącym elementem zachodniej Europy. Musimy to zmienić.

Może się uda, bo wierzę, że dostrzeżenie zagrożenia jest jednoznaczne z działaniem przeciwko niemu. Jedną z możliwych dróg jest poszukiwanie patriotyzmu nieromantycznego. Trzeba się będzie sporo natrudzić, by pokochać swoją ojczyznę i odbudowywać nadwątlone więzi głównie poprzez pracę, a będzie to praca od podstaw. Ponownie nadszedł czas siłaczy i siłaczek. Chciałbym, aby tacy Polacy pełni poświęcenia i wiary w odrodzenie ducha polskiego patriotyzmu stanęli na mojej drodze. Może i mnie zdołaliby uratować.”

Zapraszamy do nas ucznia I Liceum ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie Michała Hromada. Michał otrzymuję ZŁOTE PIÓRO, cyfrowy aparat fotograficzny, a także bilet na Pielgrzymkę do Rzymu, który wręczy pani doktor Teresie Ciszewskiej – dyrektor Biura Pielgrzymkowo Turystycznego ALFA TUR

Serdecznie gratulujemy!!!

Oprócz wyżej wyróżnionych i nagrodzonych, najlepszych uczestników Jury postanowiło ponadto jeszcze dodatkowe wyróżnienia. Po odbiór dyplomów i drobnych nagród zapraszamy:

Danel Urszula – ZS Ogólnokształcących Bogatynia
Domiński Krzysztof – ZSE Świdnica
Gmyrek Anna – I LO Oleśnica
Goch Michał – II LO Dzierżoniów
Gottwald Andrzej – Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu
Jaworowska Katarzyna – ZS Dzierżoniów
Jusewicz Izabela – ZS Ponadgimnazjalnych Bystrzyca Kłodzka
Kaczmarski Paweł – Gimnazjum nr 13 Wrocław
Kozłowska Karolina – II LO Bolesławiec
Lamch Łukasz – Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu
Lelakowska Beata – ZSE Świdnica
Morcinek Joanna – Gimnazjum Milicz
Nawojowska Agata – Gimnazjum Witoszów Dolny
Pawlak Anita – ZS nr 1 Dzierżoniów
Pawłowska Anna – Gimnazjum ARKA Wrocław
Szczerbień Marta – Gimnazjum Dzierżoniów
Uczkiewicz Dominika – XIII LO Wrocław

4. PRZEMOWIENIA ZAPOSZONYCH GOŚCI

5. KONCERT

Drodzy Goście!
Po części wręczenia nagród i wyróżnień, mamy przyjemność zaprosić teraz Państwa na koncert – recital uczennicy I LO w Miliczu – Joanny Mulik zatytułowany : „Uwierzyć”. Nasza artystka jest absolwentką Ogniska Artystycznego Mezzoforte w Miliczu, w klasie fortepianu i skrzypiec. Utwory zaaranżowane przez samą wykonawczynię to:
„Trzeba żyć inaczej”- z repertuaru New Day
„Bo ja się uczę”- z repertuaru New Day
„Podaruj siebie”- z repertuaru New Day
„Pani Capuletti”- utwór z musicalu „Romeo i Julia”
„Pozwól im uwierzyć”- kompozycja własna

Zapraszamy !

6. ZAKOŃCZENIE

Uroczysta Gala II Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra dobiegła już końca. O oficjalne zamkniecie konkursu poprosimy dyrektora Wrocławskiej Redakcji Gościa Niedzielnego ks. dr hab. Andrzeja Małachowskiego.