Laur Złotego Pióra

Scenariusz

6 GRUDNIA 2007 ROKU – GODZ.11.00.

SALA WIELKA RATUSZ WROCŁAWSKI

PROGRAM UROCZYSTEJ GALI

1. WPROWADZENIE

„Ojczyzna, Rodzina, Wiara” .Słowa te często bywają nam tak bardzo bliskie. To z nimi związane są najgłębsze pragnienia i uczucia każdego człowieka. Jednakże dzisiaj, w tych jakże „specyficznych czasach” może być inaczej. Dlatego pomyślano o tym, by ich „wartość, koloryt i cudowność” nigdy nie zniknęły z naszej świadomości, więcej z naszego życia. Bo jakże to ważne i konieczne dla osoby ludzkiej, aby w życiu mieć Boga, aby tworzyć i posiadać kochającą się rodzinę i aby chodzić po własnej, pięknej, bogatej w historię ziemi.

Niezmiernie cieszymy się, że możemy dzisiaj gościć Państwa w Sali Wielkiej Wrocławskiego Ratusza na Uroczystej Gali TRZECIEGO DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO, noszącego miano „My Polacy – My Dolnoślązacy” (oklaski)
W imieniu własnym, a przede wszystkim organizatorów, to jest:

Redakcji Wrocławskiego Gościa Niedzielnego

oraz Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu

gorąco witamy wszystkich przybyłych.

Witają Państwa prowadzący dzisiejsza galę: Karolina Rosińska oraz Kacper Rak.
2. PRZYWITANIE

Najpierw, witamy naszych wspaniałych rówieśników, którzy odważyli się zmierzyć z wezwaniem, zaproponowanych konkursowych tematów. Zarówno tych przybyłych, jak i tych którzy musieli pozostać w domach. A w sumie jest ich blisko 130 osób. (oklaski)

Witamy kochanych rodziców, bez których by nas w ogóle nie było, jak i witamy drogich nam wychowawców, a przede wszystkich opiekunów pod okiem których powstawały konkursowe prace: polonistów, historyków i katechetów. (oklaski)

A teraz pragniemy powitać wielce szacowne osoby które zaszczyciły nasz konkurs obejmując nad nim patronat honorowy. Choć w większości nie ma ich dzisiaj wśród nas, to pozostajemy, za duchową jedność z nami, wdzięczni:
Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi Marianowi Gołębiewskiemu – metropolicie wrocławskiemu

Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Stefanowi Cichemu – ordynariuszowi diecezji legnickiej

Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Ignacemu Decowi – ordynariuszowi diecezji świdnickiej

ks. Bolesławowi Kaźmierczakowi – inspektorowi Wrocławskiej Inspektorki Salezjanów imieniem

św. Jana Bosko

Panu Michałowi Ujazdowskiemu – byłemu Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Panu Rafałowi Dutkiewiczowi – Prezydentowi Miasta Wrocławia, reprezentowanemu przez Dyrektora Departamentu Prezydenta Pana Dariusza Ostrowskiego

Pani Lilli Jaroń – Dyrektorowi Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia

Pani Beacie Pawłowicz – Dolnośląskiej Kurator Oświaty
Witamy także sponsorów tegorocznego konkursu, a przede wszystkim już teraz pragniemy wyrazić im nasza szczerą wdzięczność za okazane z serca wsparcie. Witamy i dziękujemy:
Prezesowi Południowo Zachodniej SKOK – panu Marianowi Skutnikowi

Ośrodkowi Szkolenia Kierowców z Jelcza Laskowic – pani Marii Topolskiej

Państwu Marii i Andrzejowi Kulbidom – właścicielom Biura Podróży PANORAMA
3. PRZEMOWIENIA ZAPOSZONYCH GOŚCI

Na „dobry początek” prosimy o zabranie głosu szacownych gości:

Dyrektora Departamentu Prezydenta Miasta Wrocławia Pana Dariusza Ostrowskiego

Panią Lillę Jaroń – Dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia

ks. Bolesława Kaźmierczaka – Inspektora Inspektorki św. Jana Bosko we Wrocławiu

……………………………………………………………………………….

Serdecznie dziękujemy ! (oklaski)

4. OGŁOSZENIE WYNIKÓW
„Per aspera, ad astra” – to starożytne, rzymskie powiedzenie jak najbardziej pasuje do wszystkich, blisko 130 uczestników TRZECIEGO DOLNOŚLASKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O ZŁOTE PIÓRO.

Prace, które otrzymaliśmy mieszczą w sobie niepowtarzalne bogactwo myśli. Są one przekonującym dowodem wrażliwości i przenikliwości uczniów dolnośląskich szkół oraz tego, że poszukują oni rozwiązań dla problemów nas wszystkich. Przypomnijmy, ze zadaniem uczestników konkursu było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów:
Pierwszy:„Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam” (Jan Paweł II).

O naszym zakorzenieniu w dolnośląskim mikrokosmosie”.
Drugi: „ Nasze pokolenie – rodzice XXI wieku”.
Zapraszamy do nas przedstawicieli Jury: Panią Jolantę Sąsiadek – redaktora Redakcji Wrocławskiego Gościa Niedzielnego oraz Panią Elżbietę Warulik – doświadczoną polonistkę, metodyka Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Prosimy o słowa podsumowania.
III . Posłuchajmy fragmentu wyróżnionej pracy:
„Jeśli nie ma szans nawet na takie ujęcie rodziny, to jak mamy o sobie myśleć jako o rodzicach XXI wieku?

Co jest dzieckiem naszym i poprzedniego pokolenia? Kult pieniądza? Nadmierna konsumpcja?

Marnotrawstwo? Nieczułość na problemy innych? Wyścig szczurów?

Można by bardzo długo wymieniać… Tylko czy z któregokolwiek dziecka możemy być dumni?

Czy są to jeszcze nasze dzieci czy dzieci globalnego XXI wieku? Gdzie podziało się oddanie

dawnych rodziców, które rodziło np. patriotyzm? Dzisiaj politycy nie mówią już, że Polska będzie

lepsza jako Polska – mówią, że zrobią z nas Irlandię. Czy nie prościej kupić wszystkim bilet na autokar?”
Zapraszamy do nas ucznia Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie: MICHAŁA HROMADE, który zmierzył się z tematem: „ Nasze pokolenie – rodzice XXI wieku”. Michał otrzymuje monitor plazmowy oraz kurs Prawa Jazdy Kategorii B. Monitor został ufundowany przez Panią Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Wrocławia Panią Lillę Jaroń a kurs przez Ośrodek Szkolenia Kierowców w Jelczu Laskowicach. Prosimy o wręczenie nagród Panią dyrektor Lillę Jaroń oraz Panią Marię Topolską.
II.Oto co napisał zdobywca II miejsce:
„Otaczająca mnie rzeczywistość jest ponura. Mam markowe ubrania i wielu ludzi mi ich zazdrości. Zwiedzam odległe kraje, ponieważ moi rodzice lubią podróżować. Lecz dla mnie to nie ma jakiejś wielkiej wartości. O wiele bardziej wolałbym pojechać z grupą znajomych nad jezioro. Lecz prawdziwych przyjaciół również nie posiadam. Nie jestem osobą mało towarzyską, ale żeby mieć przyjaciół ,trzeba mieć dla nich czas. Trzeba się spotykać po szkole i po prostu być razem. Nie mogę sobie na to pozwolić. Jestem przecież nastolatką XXI wieku! Muszę więc, jak moi rodzice, pracować, pracować, pracować…. Przychodzę do domu, idę do miasta coś zjeść, bo moja mama uważa, że gotowanie nie jest jej powołaniem. Potem zawsze jakieś zajęcia i nauka…”Musisz być najlepsza”! – mówi moja mama, przecież ty również będziesz matką XXI wieku! A ja…, a ja tak nie chcę!”

Drugie miejsce – za pracę na temat:

„ Nasze pokolenie – rodzice XXI wieku”.

Jury przyznało – uczennicy Gimnazjum nr 5 w Legnicy: EDYTCIE BUTRYM, która otrzymuje wysokiej jakości aparat cyfrowy ufundowany przez byłego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Michała Ujazdowskiego oraz darmowy bilet na wycieczkę do Wilna i okolic śladami Adama Mickiewicza ufundowany przez Marię i Andrzeja Kulbidów – właścicieli Biura Podróży PANORAMA.
I.Zwycięzca tegorocznego III DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O LAUR ZŁOTEGO

PIÓRA, realizował temat:

„Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam” (Jan Paweł II).

O naszymzakorzenieniu w dolnośląskim mikrokosmosie”, oto jej fragment:
„Postanawiam z dworca iść na piechotę. Mijam znane mi bramy, co chwilę widzę żółto-czerwone autobusy, którymi codziennie jeździłam do szkoły. Znowu moja ulubiona pora roku, znowu złote liście wskakują mi pod nogi, a ziemia brudzi podeszwy. Wyciągam klucz, otwieram drzwi. Znów jestem u siebie. Marzenia powróciły, nadal mam plany do zrealizowania i nie mam już dylematu między germanistyką, a polonistyką. Wybieram to drugie, niemiecki będzie moją cichą pasją.

Usta się śmieją, oczy płaczą. Rozglądam się po domu, nic się nie zmieniło, nawet szklanki na dolnej półeczce ustawione są tak samo jak przedtem. Jedyne co uległo zmianie to drzwi – lokatorzy mieszkający pod naszą nieobecność wymienili je na nowe z niewiadomych przyczyn, nie zmienili jednak zamków. Nawet nie rozpaczam, widocznie tak musi być – nowe życie, nowe drzwi. Ponownie zakochuję się w tym kraju, w tym mieście, czuję zapach dolnośląskiego powietrza, przypominam sobie moje rozmyślania na murku z czerwonych cegieł i chce mi się śmiać. Jednak spełniłam moje dziecinne obietnice, nie rzucałam słów na wiatr i wróciłam – myślę i staję obok parapetu z kubkiem herbaty – ten nawyk jest dla mnie niemalże liturgią, wszedł mi w krew. Balansowanie na krawędzi było kiedyś moją specjalnością, teraz jednak wiem, że warto się ustatkować, wiem, że każdy ma gdzieś swoje miejsce na świecie – moim miejscem jest Polska, Dolny Śląsk, Wrocław. A za oknem widać złote liście, spadające z drzew, toczące się po brudnym, mokrym asfalcie…”
Zapraszamy do nas uczennicę Gimnazjum nr 11 we Wrocławiu KAROLINĘ MATCZAK. Karolina otrzymuję główną nagrodę konkursu ZŁOTE PIÓRO ufundowane przez byłego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Michała Ujazdowskiego, wysokiej jakości laptop ufundowany przez Prezesa Południowo Zachodniej SKOK pana Marianowi Skutnika, a także bilet na wycieczkę do Wiednia, Wenecji i Słowenii ufundowany przez Inspektora Prowincji św. Jana Bosko we Wrocławiu ks. Bolesława Kaźmierczaka. Fundatorów nagród prosimy o wręczenie nagród.
Serdecznie gratulujemy !!!
Oprócz wyżej wyróżnionych i nagrodzonych, najlepszych uczestników – Jury postanowiło ponadto przyznać jeszcze dodatkowe wyróżnienia. Po odbiór dyplomów oraz książek: Encyklopedii Wrocławia ufundowanych prze Prezydenta Miasta Wrocławia Pana Rafała Dutkiewicza oraz Biblii ufundowanych przez Jego Eminencje ks. Mariana Gołębiowskiego zapraszamy:

Agnieszkę Cyrok – LO w Wołowie

Karlinę Dobrowolską – Gimnazjum nr 19 we Wrocławiu

Annę Gmyrek – LO im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy

Lucjana Koperkiewicza – Gimnazjum Dwujęzyczne im. Hauke Bosaka we Wrocławiu

Marcina Latosińskiego – Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu

Katarzynę Markiewicz – Gimnazjum nr 1 w Złotoryi

Aleksandrę Matyję – II LO w Dzierżoniowie

Paulę Sadowską – I LO w Oleśnicy

Marię Staszewską – Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu

Marię Wąsik – Gimnazjum nr 19 we Wrocławiu
Informujemy, że organizatorzy postanowili także obdarować dyplomem oraz książką, wszystkich uczestników konkursu, do odebrania których zapraszamy po zakończeniu uroczystości. Sponsorem książek jest Wrocławska Redakcja Gościa Niedzielnego.

5. KONCERT
Drodzy Goście !

Po części wręczenia nagród i wyróżnień, mamy przyjemność zaprosić teraz Państwa na koncert – recital

BOGNY JUREWICZ – wokalistki jazzowej, studentki wokalistyki na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, byłej wokalistka zespołu the Cracker’s Band, z którym nagrała w 2006 roku płytę i która brała udział w przedstawieniach w Teatrze Muzycznym Kapitol.

W jej wykonaniu usłyszymy następujące utwory:
1.Sugar

2.Have you met miss Jones ?

3. What are you doing the rest of your life ?

4. Song for sou

5.Kiedy mnie już nie będzie

6. My lonely way to you

7. Isn’t she lovely ?
Zapraszamy !

6 . ZAKOŃCZENIE
Uroczysta Gala III Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra dobiegła już końca. O oficjalne zamkniecie konkursu poprosimy dyrektora Wrocławskiej Redakcji Gościa Niedzielnego ks. dr Andrzeja Jeriego.