Laur Złotego Pióra

Scenariusz

IX DOLNOŚLĄSKI LITERACKI KONKURS O ZŁOTE PIÓRO
5 GRUDNIA  2013 ROKU – GODZ.12.00. – SALA WIELKA RATUSZ WROCŁAWSKI
PROGRAM  UROCZYSTEJ  GALI

1. WPROWADZENIE

„Ojczyzna, Rodzina, Tradycja, Wiara”. Słowa te często bywają nam tak bardzo bliskie. To z nimi związane są najgłębsze pragnienia i uczucia każdego człowieka. Jednakże dzisiaj, w tych jakże „specyficznych czasach” może być inaczej. Dlatego pomyślano o tym, by ich „wartość, koloryt i cudowność” nigdy nie zniknęły z naszej świadomości, więcej, z naszego życia. Bo jakże to ważne i konieczne dla człowieka, aby w życiu mieć Boga, aby tworzyć, posiadać, chronić i pielęgnować kochającą się rodzinę i aby chodzić po własnej, pięknej, bogatej w historię ziemi.

Niezmiernie cieszymy się, że możemy dzisiaj gościć Państwa w Sali Wielkiej Wrocławskiego Ratusza na Uroczystej Gali  DZIEWIĄTEGO DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO, noszącego miano  „My Polacy – My Dolnoślązacy”.

W imieniu własnym, a przede wszystkim organizatorów, to jest:
Redakcji Wrocławskiego Gościa Niedzielnego
Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu
oraz współorganizatora
Polskiego Stowarzyszenia Estradowego POLEST Estrada Dolnośląska
gorąco witamy wszystkich przybyłych.
Witają Państwa prowadzący dzisiejsza galę: Aneta Wiśniewska oraz Dominik Chomiczak.

2. PRZYWITANIE

Najpierw witamy naszych wspaniałych rówieśników, którzy odważyli się zmierzyć z wyzwaniem realizacji zaproponowanych konkursowych tematów. Zarówno tych przybyłych, jak i tych którzy musieli pozostać w domach. A w sumie jest ich blisko dwustu ze stu szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Dolnego Śląska.   (oklaski)

Witamy kochanych rodziców, bez  których by nas  nie było, jak i witamy drogich nam wychowawców, a przede wszystkim opiekunów, pod okiem których powstawały konkursowe prace: polonistów, historyków  i katechetów. (oklaski)

Teraz pragniemy powitać wielce szacowne osoby, które zaszczyciły nasz konkurs obejmując nad nim patronat honorowy. Choć w większości nie ma ich dzisiaj  wśród nas, to pozostajemy, za duchową jedność z nami, wdzięczni:

Panu  Rafałowi  Dutkiewiczowi  – Prezydentowi Miasta Wrocławia
Panu Rafałowi Jurkowlańcowi – Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego
Panu Aleksandrowi Markowi Skorupie – Wojewodzie Dolnośląskiemu reprezentowanemu przez Panią Martę Libner-Zoniuk
Pani Beacie Pawłowicz – Dolnośląskiej Kurator Oświaty reprezentowaną przez
Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji  Panią Marię Kramarczyk
Pani Iwona Bugajska – dyrektor Wydziału Edukacji Miasta Wrocławia reprezentowana przez
Izabelę Wójcik
Jego Ekscelencji  Księdzu Arcybiskupowi  Marianowi  Gołębiewskiemu  – metropolicie wrocławskiemu
Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi  Stefanowi  Cichemu  – ordynariuszowi diecezji legnickiej
Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Ignacemu Decowi – ordynariuszowi diecezji świdnickiej
księdzu Alfredowi Lei – inspektorowi Wrocławskiej Inspektorii Salezjanów imienia św. Jana Bosko

Witamy także sponsorów tegorocznego konkursu, a przede wszystkim już teraz pragniemy wyrazić im naszą szczerą wdzięczność za okazane z serca wsparcie. Witamy i dziękujemy:
Panu Bronisławowi Pałysowi – dyrektorowi Polskiego Stowarzyszenia Estradowego POLEST Estrada Dolnośląska
Panu Markowi Drasowi – prezesowi Radiotechnika Marketing Spółka Z O.O. we Wrocławiu

3.  PRZEMÓWIENIA ZAPROSZONYCH GOŚCI

Na „dobry początek” prosimy o zabranie głosu szacownych gości. Jako pierwszy zabierze głos gospodarz tego miejsca, któremu już teraz pragniemy złożyć szczere wyrazy wdzięczności za gościnność i zawsze otwarte dla nas serce. Zapraszamy Prezydenta Miasta Wrocławia Pana Rafał Dutkiewicz / Dziękujemy Panu Prezydentowi !
A teraz głos zabierze ks. Alfred Leja – Inspektor  Inspektorii  św. Jana Bosko we Wrocławiu / Dziękujemy księdzu Inspektorowi.
O zabranie głosu prosimy teraz Pana Bronisława Pałysa – dyrektora Polskiego Stowarzyszenia Estradowego POLEST Estrada Dolnośląska /  Dziękujemy panu Dyrektorowi.

4. OGŁOSZENIE WYNIKÓW

Per aspera, ad astra” – to starożytne, rzymskie powiedzenie jak najbardziej pasuje do wszystkich blisko 200    uczestników  DZIEWIĄTEGO   DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O ZŁOTE PIÓRO.
Prace, które otrzymaliśmy, mieszczą w sobie niepowtarzalne bogactwo myśli. Są one przekonującym dowodem wrażliwości  i przenikliwości  uczniów dolnośląskich szkół  oraz tego, że poszukują oni rozwiązań dla problemów nas wszystkich. Przypomnijmy, ze zadaniem uczestników konkursu było napisanie pracy   na jeden z dwóch tematów:

Pierwszy:   „Człowiek musi wierzyć w parę prostych pojęć, jeśli chce żyć przyzwoicie”
(Joseph Conrad). Twoja recepta na wychowanie młodego pokolenia Polaków.

Drugi:   „Cuda świata można znaleźć we własnym ogrodzie” (Phil Bosmans).
Rozważ tę myśl w odniesieniu do twojej małej ojczyzny.

Zapraszamy do nas  Jury konkursu,  a o zabranie głosu prosimy  profesor  Elżbietę Warulik – doświadczonego polonistę i wychowawcę, przewodniczącego tegorocznego jury.
Prosimy o słowa podsumowania.

III.   Posłuchajmy fragmentu pierwszej  z nagrodzonych prac:

„- Martusiu, przyjdź do mnie! – usłyszała głos mamy. – Pomożesz mi przy pieczeniu szarlotki.
Weszła do kuchni. Mama odbierała właśnie jakiś nieoczekiwany telefon. Gdy skończyła rozmawiać, wrzuciła pospiesznie komórkę do torebki, chwyciła leżące na marmurowym blacie kluczyki od fiesty i powiedziała tylko: „Jadę do szpitala. Upiecz ciasto sama, jutro przyjeżdża ciocia Agnieszka z wujkiem. Pa!” Trzasnęły drzwi. Marta nie zdążyła nawet zaprotestować – i tak by to nic nie dało. Tak to jest, gdy ma się matkę-anestezjologa. Ostatecznie upieczenie jabłecznika nie było dla niej nowiną. „Kurczę – ucieszyła się nawet. Nie będę już musiała pisać tej dziwacznej pracy o cudach  i ogrodach na konkurs. Tak jest! Zamknę się w kuchni, odgrodzę od wszystkich cudów i nie-cudów świata. Super!

„(…) Jabłka! Marta, szybko zagniotła ciasto, włożyła je do lodówki, by schłodziło się odpowiednio  i  pomimo siąpiącego deszczu pobiegła do sadu. Założył go jeszcze jej dziadek. Nigdy go nie widziała – tylko ze zdjęć kojarzyła niewysokiego, wąsatego pana z łysiną. Dzisiaj najważniejsze były szare renety – najlepsze ze wszystkich możliwych odmian do jabłecznika. Królowe tego rodzaju ciasta. Monarchinie, chociaż z wyglądu najuboższe krewne miłościwie nam panujących w marketach wielkich, kolorowych jabłek najnowszych, modnych odmian. Zebrała spod drzew kilkanaście zielonych i twardawych owoców i pędem do domu (…)”

Trzecie miejsce przyznano Adamowi Seredyńskiemu  z  Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków
Polskich w Długołęce. Autor wybrał temat: „Cuda świata można znaleźć we własnym ogrodzie”. Rozważ tę myśl w odniesieniu do twojej małej ojczyzny”. Nagrodą dla Adama jest: e-book, ufundowany przez                      ks. Rafała Kowalskiego dyrektora wrocławskiej redakcji Gościa Niedzielnego oraz album ufundowany przez Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.  Zapraszamy  laureata i fundatorów nagród.

Posłuchajmy fragmentu pracy, która zdobyła II miejsce:

„Popadamy w skrajności. Chcąc nie chcąc, tracimy równowagę. Uczymy się życia, często balansując na krawędzi. Pojawiają się fałszywi przyjaciele i „pocieszacze”: alkohol, narkotyki… To jest czas, kiedy większość z nas budzi się za późno, bo jest czas na szaleństwa, ale i na obowiązki też trzeba go znaleźć. Jednak czasami jest już za późno.

RECEPTA NA WYCHOWANIE MŁODEGO POKOLENIA:
Składniki:
–    ciut wyrozumiałości,
troszeczkę dobrych porad,
kilka kropel oleju „do głowy”,
odrobinę czułości,
nieskończoność miłości,
poczucie własnej wartości.
Mimo że czasami wydawać się może, że problemy, które nas spotykają, są nie do rozwiązania, to należy pamiętać, że takie jest życie dorosłych, do którego powoli wkraczamy.     W pogoni za byciem idealnym pod każdym względem nie zatrać siebie. Każdy jest inny i nikt nie jest doskonały. Musisz stawiać czoło trudnościom, uczyć się na własnych błędach i nie dać się wyprowadzić z równowagi ani wmówić sobie, że jesteś gorszy. Rozwijaj swój talent, rób to, co lubisz, a osiągniesz sukces.
I pamiętaj:
KIM JESTEŚ? JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ!”

Jury tegorocznego konkursu II miejsce przyznało uczennicy Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana
Pawła II w Żmigrodzie, która zmierzyła się z tematem:. „Człowiek musi wierzyć w parę prostych pojęć,
jeśli chce żyć przyzwoicie. Twoja recepta na wychowanie młodego pokolenia Polaków”. Jest nią Joanna Piątek.  Asia w nagrodę dostaje aparat fotograficzny ufundowany przez ks. Alfreda Leję, inspektora Wrocławskiej Inspektorii Salezjanów oraz album ufundowany przez Prezydenta Rafała Dutkiewicza. Fundatorów  prosimy o wręczenie nagród laureatce, którą także zapraszamy do nas.

Autor  zwycięskiej pracy realizował temat:
„Cuda świata można znaleźć we własnym ogrodzie” (Phil Bosmans).
Rozważ tę myśl w odniesieniu do twojej małej ojczyzny.

Wysłuchajmy ze szczególną uwagą fragmentu pracy.

„Oczy staruszka były bystre, ale wyraźnie zniecierpliwione i zmęczone. Pod nimi – dwa duże wory, wypełnione po brzegi ciemnym znużeniem ostatnich lat. Patrząc na jego wykrzywioną w grymasie twarz, można było pomyśleć, że Stwórcy zabrakło farb i tę postać pokrył rozcieńczonym z bielą ostatkiem szarości.

Podniósł wzrok i spojrzał na manewrującą między budynkami rzekę. Spojrzał na wznoszące się nad nią wieże, oświetlone jasno pomarańczowym światłem. Spojrzał na odbijający się w wodzie obraz Katedry i Wyspy Piaskowej, zobaczył poruszające się z falami Odry obrazy, obsypane uciążliwym bluszczem Muzeum Narodowe, skrzący się za zakrętem złoty gmach leciwego Uniwersytetui piękny bielący się pośród ciemności budynek w kolorze kości słoniowej , stojący w miejscu, gdzie rzeka dzieliła swe koryto na dwoje. Zamarł na chwilkę, wpatrując się we Wrocław, jakiego nigdy przedtem nie widział. Wrocław, który przecież należał do niego. Delikatnie oświetlone chodniki  prowadziły wzdłuż tafli wody zapatrzonych w dal przechodniów. I zapomniał, dlaczego „szkoda mu było strzępić język” na opowieść o tym mieście i dlaczego od tak dawna nie spacerował nocą. Nie pamiętał nawet, dlaczego nienawidzi wychodzić z domu”.

Pierwsza nagroda to laptop ufundowany przez pana Marka Drasa dyrektora  Radio Technika Marketing Sółka Z O.O. ,  która jest najstarszą firmą elektroniczną we Wrocławiu i w Polsce założoną przez byłych pracowników wileńskiej fabryki radioodbiorników Elektret.  Kolejna, najznamienitsza nagroda tegorocznego konkursu, to Złote Pióro ufundowane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego, a także album ufundowany przez Prezydenta Rafała Dutkiewicza.  Wszystkie  nagrody otrzymuje zwyciężczyni IX DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O LAUR ZŁOTEGO PIÓRA, uczennica XII Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego we Wrocławiu: Maria Prusakowska. Zwyciężczynię  prosimy  o odebranie nagrody, a fundatorów o wręczenie. Serdecznie gratulujemy !!!

Z ogromną przyjemnością odczytamy  teraz listę 30 wyróżnionych uczestników konkursu. Otrzymają oni dyplom oraz nagrodę książkową. Fundatorami nagród są:  Prezydent Miasta Wrocławia  Rafał Dutkiewicz oraz Wydawnictwo Biały Kruk

Zapraszamy wyróżnionych przez jury:
Małgorzata Murawska – Zespół Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze;
Kamil Fortuna – I Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Księcia Bolka I w Jaworze;
Aleksandra Lubczyńska –  Powiatowy Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie;
Katarzyna Kaczmarczyk – Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. NMP Pośredniczki Łask we Wrocławiu;
Małgorzata Żuchora – Publiczne Gimnazjum im. Polskich Laureatów Nagrody Nobla w Obornikach Śląskich;
Magdalena Seń – Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Górze;
Anna Radziszewska – Liceum Ogólnokształcące im. M. Curie-Skłodowskiej w Strzelinie;
Edyta Koziarczyk – I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Bolesławcu;
Angelika Dudek – II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Bolesławcu;
Magdalena Balicka – Gimnazjum nr 5 w Legnicy

Zapraszamy kolejnych wyróżnionych:

Agata Truszko – IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu;
Katarzyna Wodniak – Gimnazjum nr 1 w Lubinie;
Karolina Tokarczyk – Gimnazjum nr 10 z Oddziałami Dwujęzycznymi we Wrocławiu;
Ewelina Beck – Prywatne Gimnazjum Salezjańskie im. św. Edyty Stein we Wrocławiu;
Patrycja Głuszyńska – Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Kowarach;
Marta Deląg – XII Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego we Wrocławiu;
Zuzanna Bąk – VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Wrocławiu;
Hanna Małecka – Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Sycowie;
Justyna Drewniak – Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi  im. B Chrobrego w Kłodzku;
Anna Szweda – II Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Bolesławcu;

Teraz prosimy o podejście następujące osoby:

Alicja Błędowska – X Liceum Ogólnokształcące im. S. Sempołowskiej we Wrocławiu;
Joanna Pucicka – II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Dzierżoniowie;
Paweł Krawiec –  Liceum Ogólnokształcące im. II Armii Wojska Polskiego w Trzebnicy;
Natalia Oleksik – IV Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego we Wrocławiu;
Natalia Złotkowska – IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu;
Karolina Bartkowiak – Gimnazjum nr 1 im. M. Skłodowskiej-Curie w Górze;
Katarzyna Gotówko – Publiczne Gimnazjum nr 7 w Wałbrzychu;
Mateusz Tworkowski – Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Nowej Rudzie;
Mateusz Sozański – Zespół Szkół nr 1 w Lubinie;
Magdalena Ratajczak – XIII Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Fredry we Wrocławiu.

5.  KONCERT

Drodzy Goście !
Po części wręczenia nagród i wyróżnień, mamy przyjemność zaprosić teraz  Państwa na wyjątkowy koncert. Zasłuchajmy się w utwory Agnieszki Osieckiej. Przed Państwem wystąpi Tomasz Krajewski, a przy fortepianie Marek Koperski!

6 . ZAKOŃCZENIE

Uroczysta Gala IX Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra dobiegła już końca. O oficjalne zamknięcie konkursu poprosimy dyrektora Wrocławskiej Redakcji Gościa Niedzielnego ks. dr Rafała Kowalskiego.