Laur Złotego Pióra

Wyniki i relacja

 METER – PATRIS I ZŁOTE PIÓRO

„Ad astra” dotarło 150 uczestników II DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIGO O ZŁOTE PIORO, choć tylko Michał Hromada, zdobywca I miejsca z Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego zawiezie je do Dzierżoniowa wraz z cyfrowym aparatem fotograficznym i biletem na pielgrzymkę do Rzymu. Laureatce II miejsca,Marii Niesobskiej, autorce garści myśli o miłości Ojczyzny z serca wydobytych, uczennicy Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego z Oławy, specjalne wydanie „Chłopów” Władysława Reymonta będzie sugerowało dalszą literacką drogę, a pokonywanie odległości ułatwi darmowy kurs prawa jazdy. Bogna Koniorz Prywatnego Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu, zdobywczyni III miejsca, pojedzie na wycieczkę do Paryża i Liseux z odtwarzaczem MP3 od Prezydenta Miasta Wrocławia. Uroczyste wręczenie nagród ufundowanych przez CENTROSTAL WROCŁAW, Ośrodek Doskonalenia Kierowców, Biuro Pielgrzymkowo Turystyczne ALFA TUR, Dolnośląskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej oraz Liceum Salezjańskie odbyło się podczas gali w Filharmonii Wrocławskiej 15 XII o godz. 13.00. To właśnie dzięki organizatorom konkursu: ks. Jerzemu Babiakowi dyrektorowi Liceum Salezjańskiego i redaktor Jolancie Sąsiadek z Redakcji Wrocławskiego „Gościa Niedzielnego” młodzież dolnośląska złożyła prawdziwy i szczery pocałunek na ziemi ojczystej, dzieląc się niezwykle dojrzałymi, mądrymi, urzekającymi literacko przemyślanymi o patriotyzmie w naszej rzeczywistości. Uczniowie klas trzecich gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych pisali na następujące tematy:
1.”Bo czymże jest uczucie do kraju, jeżeli nie wyolbrzymionym uczuciem dla matki? I czymże trwoga o los własnego kraju, jeżeli nie wyolbrzymioną troską o los matki, o jej zdrowie i życie. To też powiedział Demostenes ludowi ateńskiemu i nam.”(Maria Wielopolska „Meter”) Czy rzeczywiście nam?
2. Współcześni Polacy w poszukiwaniu patriotyzmu nieromantycznego.
Niezwykle wysoki poziom wszystkich nadesłanych prac udowodnił jurorom, że młodzi Polacy z Dolnego Śląska codziennie mocniej wrastają w ziemię ojczystą radością, smutkiem, dumą, gniewem, co szczególnie potwierdziły wyróżnione zadania uczniów:

Danel Urszula – ZS Ogólnokształcących Bogatynia
Domiński Krzysztof – ZSE Świdnica
Gmyrek Anna – I LO Oleśnica
Goch Michał – II LO Dzierżoniów
Gottwald Andrzej – Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu
Jaworowska Katarzyna – ZS Dzierżoniów
Jusewicz Izabela – ZS Ponadgimnazjalnych Bystrzyca Kłodzka
Kaczmarski Paweł – Gimnazjum nr 13 Wrocław
Kozłowska Karolina – II LO Bolesławiec
Lamch Łukasz – Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu
Lelakowska Beata – ZSE Świdnica
Morcinek Joanna – Gimnazjum Milicz
Nawojowska Agata – Gimnazjum Witoszów Dolny
Pawlak Anita – ZS nr 1 Dzierżoniów
Pawłowska Anna – Gimnazjum ARKA Wrocław
Szczerbień Marta – Gimnazjum Dzierżoniów
Uczkiewicz Dominika – XIII LO Wrocław

W gościnnych progach Filharmonii Wrocławskiej przedstawiciele młodzieży Liceum Salezjańskiego witali serdecznie zaproszonych gości i finalistów konkursu „MY POLACY, MY DOLNOŚLĄZACY” , dziękowali za patronat honorowy Ich Ekselencjom: Księdzu Arcybiskupowi Marianowi Gołębiewskiemu metropolicie wrocławskiemu, Księdzu Biskupowi Stefanowi Cichemu ordynariuszowi diecezji legnickiej, Prezydentowi Miasta Wrocławia Rafałowi Dutkiewiczowi, Wojewodzie Dolnośląskiemu – Krzysztofowi Grzelczykowi i Dyrektorowi Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia pani Lilii Jaroń. Po wręczeniu nagród i wyróżnień, pełnych ciepła słowach przemówień i odczytaniu listu ks. Biskupa Stefana Cichego ordynariusza diecezji legnickiej zagrała swój koncert recital pt. „Uwierzyć” Joanna Mulik, uczennica I LO w Miliczu. Młoda artystka jest absolwentką milickiego Ogniska Artystycznego Mezzoforte w klasie fortepianu i skrzypiec. Oficjalnie uroczystość zakończył dyrektor Wrocławskiej Redakcji Gościa Niedzielnego ks. dr hab. Andrzej Małachowski. O niepowtarzalnym bogactwie myśli młodych autorów, ich wrażliwości emocjonalnej, głębokiej trosce o MATKĘ – OJCZYZNĘ i jej dzieci będzie można się przekonać dzięki patronom medialnym II DOLNOŚLĄSIEGO KONKURSU O ZłOTE PIÓRO, tj. „Gościowi Niedzielnemu” i „Obliczom Edukacji” – Miesięcznikowi Dolnośląskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej we Wrocławiu, o czym, z prawdziwą radością, zapewnia Elżbieta Warulik.