Laur Złotego Pióra

Wyniki i relacja

ZŁOTE PIÓRO 2009 WRĘCZONE    

Liczny uczestnicy, wysokie poziom prac, wspaniałe nagrody, wyjątkowe miejsce finału i jego przebogata oprawa – to wszystko złożyło się  na zorganizowany już po raz piaty przez Liceum Salezjańskie we Wrocławiu oraz wrocławską redakcję Gościa Niedzielnego Dolnośląski Konkurs Literacki o Laur Złotego Pióra „My Polacy, My Dolnoślązacy”.

Jego finał odbył się w południe 2 grudnia br. w zabytkowej Sali Wielkiej wrocławskiego ratusza. Spośród przeszło 250 prac uczniów szkół średnich i trzecich klas gimnazjów Dolnego Śląska jury wyłoniło 34 najlepsze. Uczestnicy mogli pisać prace w dowolnej formie literackiej z wyłączeniem poezji na jeden z trzech przygotowanych tematów.

Pierwszy:„Przeszłość zachowana w pamięci jest częścią teraźniejszości” (T.Kotarbiński). Przemyślenia młodego Polaka w 70 rocznicę wybuchu II  wojny światowej.

Drugi:  „Ludzie budują za dużo murów, za mało mostów” (I.Newton).  Jak budować  mosty? O sobie, współmieszkańcach mojego regionu, miasta, osiedla.

Trzeci:„Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”. Rozważania o zjawisku uzależnienia od Internetu i rzeczywistości wirtualnej we współczesnym  świecie”.

Zwycięzca konkursu zrealizował temat trzeci, a została nim uczennica Publicznego Gimnazjum imieniem  Polskich Laureatów Nagrody Nobla w Obornikach Śląskich Justyna Diaków. W nagrodę otrzymała Złote Pióro, laptopa, wycieczkę „Szlakiem zamków Ukrainy” oraz pisemną laudację pracy dokonaną przez prof. Jana Miodka. Oto jej praca:

„Znowu północ. Wskazówka na moim zegarku poruszała się z prędkością światła. Jeszcze wytrzymam, nie usnę. Muszę przejść następny poziom i pokazać tym rozbójnikom, kto tu rządzi. Wcale mi się nie chce spać. Pierwsza w nocy – zauważam zmęczenie. Już czuję Morfeusza wsysającego mój umysł w głąb sennego świata. Nieważne, muszę grać! Tak…tak wygrałam! Ha! Ha! Wy nędzne pikselki, teraz jestem waszą panią, mogę wam mówić, co macie robić, mogę wam wejść do waszych cyber-mózgów i pozmieniać wam dane. Powykręcać śrubki dla zrównoważenia psychicznego! Przechylę szalę na korzyść świata fantazji i różowych landrynek.
Godzina trzecia w nocy. Gwiazdy na niebie tańczą poloneza, a księżyc przygrywa im na ukulele. I koniec, komputer zgasł. Czas już iść spać. Układając głowę na poduszce wypełnionej czarnym, błogim światłem sennego zapomnienia, zobaczyłam ołtarz w swoim kościele, ale zamiast księdza przy ambonie stał czarny laptop w koloratce i głosił kazanie: „Ja jestem nędznym bajtem w jego obliczu. To On – Wielki Serwer nakręcający naszą przestrzeń jest naszym władcą, bogiem. Nie ma drugiego, tak pojemnego i szybkiego w całej cyberprzestrzeni. Twoja zguba to czczenie innego źródła informacji.” Ja też tam byłam. Wyglądałam jak głośnik komputerowy ubrany w sukienkę koloru przeżółkłej zieleni. Obok mnie siedziała myszka, która zamiast kabla nosiła wielkie korale, niczym ogromnie paciorkowce… Co się ze mną dzieje? Tak nie może być! Muszę się obudzić. Co za koszmar. Obudź się! Zlana potem, zziajana i wystraszona jak kura uwięziona w norze lisa, powtarzając słowa „Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną” jak mantrę, poszłam wypić szklankę chłodnej wody. Podziałała na mnie jak zimny prysznic po niezwykle intensywnym i upalnym dniu. Co ja z sobą robię.? Już nie pamiętam, kiedy wychodziłam gdzieś z koleżankami. W domu ciągle gram na komputerze, w szkole na komórce, a na lekcjach obmyślam strategię do następnego poziomu. Mam tyle jedynek, ile kolców na metrowym kaktusie. Muszę się zmienić. Wiem, jutro spotkam się z Alą, tyle razy już ją wystawiłam do wiatru.
Cały poranek bez Internetu wlókł się niemiłosiernie. Wskazówki zegara przypominały zawieszony komputer. Myśl o grze skręcała mi kiszki. Była tak natrętna jak wściekła mucha. Ciągnęło mnie do miejsca spoczynku komputera. On mnie woła, czeka. Idę! Przecież nie zrobię niczego głupiego, tylko na niego popatrzę. Już widzę wirtualny świat, który wielbię wszelką mocą. Nie, nie mogę! Muszę się opamiętać. On mnie woła! Słyszę: „Razem jesteśmy niepokonani. Możemy wszystko, tylko uruchom grę!”
Dryn.. .Dryn.. .Dryn…

Co to? Budzik? Skąd? Czy ja śpię na klawiaturze? Ala tu byłą czy tylko mi się śniła? Co to za twarz na ekranie komputera, która wiruje mi przed oczami jak tysiąc statków kosmicznych? Co ona mówi? Ratuj się? W jakim sensie? Przecież nie jestem w jakimś śmiertelnym niebezpieczeństwie. Może chodzi tu o grę? A tak, muszę uratować księżniczkę z zamku strzeżonego przez piekielne smoki. Tak…tak wygrałam! Ha! Ha! Wy nędzne pikselki, znów jestem waszą panią!”

Zdobywcami kolejnych miejsc zostali:

II miejsce
Marta Rudnicka  z  I LO im. Jędrzeja Śniadeckiego we Dzierżoniowie
III miejsce
Katarzyna Kindli  z VIII  LO im. Bolesława Krzywoustego we Wrocławiu
Nina Wierbiłowicz z Liceum Ogólnokształcącego im.H.Sienkiewicza w Nowej Rudzie

Ponadto do grona specjalnie wyróżnionych jury zaliczyło:

Martynę Bieżyńską  z  I LO im. Mikołaja Kopernika w Lubinie
Marię Wąsik z II Lo we Wrocławiu
Natalię Michalec z LO im. Adama Mickiewicza w Górze
Agatę Słomę z  LO im. Tadeusza Kościuszki w Ziębicach
Annę Wołoszczuk z I LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku
Inez Niedbałkę z Zespół Szkół  w Zawidowie

Wśród pozostałych wyróżnionych znaleźli się:

Katarzyna Zygmunt – Zespół Gimnazjów nr3 im.S.Konarskiego w Dzierżoniowie
Anna Masłowska – LO im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju
Dominika Mossakowska – LO im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju
Iga Zielińska – Gimnazjum Nr 40 im. Noblistów Polskich we Wrocławiu
Karolina Ławecka – XII LO im Bolesława Chrobrego we Wrocławiu
Monika Matyjak – LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Strzelinie
Karolina Rączkowska – I LO Im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy
Daniel Aksamit – Zespół Szkół Nr 1 Technikum Nr 1 w Lubinie
Marcin Latosiński – Liceum Salezjańskie  we Wrocławiu
Magdalena Wądołowska – Liceum Salezjańskie we Wrocławiu
Zuzanna Kalisz – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Bystrzycy Kłodzkiej
Dawid Radomski – Regionalna Szk.Turystyczna im. J.Pawła II w Polanicy Zdr.
Katarzyna Grochmal – Gimnazjum nr 38 w Zespole Szkół Nr 4 we Wrocławiu
Joanna Jakóbowska – I LO im. Ks. Bolka I w Jaworze
Aleksandra Wszołek – Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 1 w  Kłodzku
Anita Jakubik – XIII LO im. Aleksandra Fredry we Wrocławiu
Klaudia Czekalska – I LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku
Wojciech Krzysiak – LO im. Henryka Sienkiewicza W Nowej Rudzie
Kinga Fedeczko – Gimnazjum nr 6 we Wrocławiu
Rafał Czuchraj – Zespół Szkół im. Gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze
Kamila Wysoczańska – I LO im. Mikołaja Kopernika w Lubinie
Anna Włodarczyk – Gimnazjum nr. 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Górze
Aleksandra Sikora – XII LO im Bolesława Chrobrego we Wrocławiu
Ewa Ganczarek – Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Jelczu – Laskowice

Wszyscy wyróżnieni oprócz dyplomów  mogli cieszyć się wyjątkowymi nagrodami, a  wśród nich znalazły się:  aparat fotograficzny, odtwarzacz MP4, wycieczki zagraniczne, kurs prawa jazdy, książki czy albumy. To wszystko stało się możliwe dzięki licznej grupie sponsorów, którym należą się ogromne podziękowania. Wśród nich byli:

Radiotechnika Marketing Spółka z o.o.,
Biura Podróży Horyzont,
Biuro Podróży Panorama,
Biuro Podróży Alfa-Tur,
Ośrodek Szkolenia Kierowców Maria Topolska,
Zgromadzenie Najświętszych Serc Jezusa i Maryi,
Salezjanie Inspektorii św. Jana Bosko.

W czasie gali swoje słowa pochwały skierowali do wyróżnionych uczniów i ich opiekunów dyrektor Wydziału Edukacji Miasta Wrocławia Krzysztof Czaja, Inspektor Inspektorii św. Jana Bosko ks. Bolesław Kaźmierczak jak i dyrektor POLEST Bronisław Pałys.  Na zakończenie wystąpił godny tej uroczystości zespółLa Pallotinazaproszony przez współorganizatora POLEST Estradę Dolnośląską. Relację z uroczystości pokazała TVP Wrocław.

Patronami honorowymi konkursu byli:

ksiądz arcybiskup Marian Gołębiewski – metropolita wrocławski,
ksiądz biskup   Stefan  Cichy – ordynariusz diecezji legnickiej,
ksiądz biskup Ignacy Dec – ordynariusz diecezji świdnickiej,
ksiądz Bolesław Kaźmierczak – inspektor Wrocławskiej Inspektorii Salezjanów imieniem  św. Jana Bosko,
Marek Łapiński  – marszałek Województwa Dolnośląskiego,
Rafał  Jurkowlaniec – wojewoda Dolnośląski,
Rafał  Dutkiewicz  – Prezydent Miasta Wrocławia,
Krzysztof Czaja  – Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia,
Beata Pawłowicz – Dolnośląskiej Kurator Oświaty.

Organizatorzy jeszcze raz gratulują wszystkich uczestnikom wyjątkowej umiejętności i zachwycającej realizacji konkursowych tematów, a ich opiekunom dziękują za zaangażowanie i wsparcie młodzieży. Już teraz zapraszamy na przyszłoroczny  VI Dolnośląski Konkurs o Laur Złotego Pióra, o którym będziemy informować we wrześniu 2010 roku.