Laur Złotego Pióra

Scenariusz Gali

XI DOLNOŚLĄSKI LITERACKI KONKURS O ZŁOTE PIÓRO

3 GRUDNIA  2015 ROKU – GODZ.12.00. – SALA WIELKA RATUSZ WROCŁAWSKI

PROGRAM  UROCZYSTEJ  GALI

1.    WPROWADZENIE    

„Ojczyzna, Rodzina, Tradycja, Wiara”. Słowa te często bywają nam tak bardzo bliskie. To z nimi związane są najgłębsze pragnienia i uczucia każdego człowieka. Jednakże dzisiaj, w tych jakże „specyficznych czasach” może być inaczej. Dlatego pomyślano o tym, by ich „wartość, koloryt i cudowność” nigdy nie zniknęły z naszej świadomości, więcej, z naszego życia. Bo jakże to ważne i konieczne dla człowieka, aby w życiu mieć Boga, aby tworzyć, posiadać, chronić i pielęgnować kochającą się rodzinę i aby chodzić po własnej, pięknej, bogatej w historię ziemi.

Niezmiernie cieszymy się, że możemy dzisiaj gościć Państwa w Sali Wielkiej Wrocławskiego Ratusza  na Uroczystej Gali  JEDENASTEGO DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO, noszącego miano  „My Polacy – My Dolnoślązacy”

W imieniu własnym, a przede wszystkim organizatorów, to jest:
Redakcji Wrocławskiego Gościa Niedzielnego
Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu
witają Państwa prowadzący dzisiejsza galę: Joanna Ostropolska oraz Adam Wójcik.

Towarzyszy nam dzisiaj, od samego początku zespół Dziubek Band, pod dyrygenturą Mariusza Dziubka, których serdecznie witamy wśród nas.

2.    PRZYWITANIE

Najpierw witamy naszych wspaniałych rówieśników, którzy odważyli się zmierzyć z wyzwaniem realizacji zaproponowanych konkursowych tematów. Zarówno tych przybyłych, jak i tych którzy musieli pozostać w domach. A w sumie jest ich blisko dwustu  (oklaski)

Witamy kochanych rodziców, bez  których by nas  nie było, jak i witamy drogich nam wychowawców,    a przede wszystkim opiekunów, pod okiem których powstawały konkursowe prace: polonistów, historyków i katechetów. Dla nich przygotowaliśmy specjalne dyplomy,  a także pendrive’y ufundowane ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz książki ufundowane przez Biuro Festiwalowe  IMPART 2016  Europejskiej  Stolicy Kultury (oklaski)

Pragniemy teraz powitać wielce szacowne osoby, które zaszczyciły nasz konkurs obejmując nad nim różnego rodzaju patronaty. Choć w większości nie ma ich dzisiaj  wśród nas, to pozostajemy,  za duchową jedność z nami, wdzięczni:

Panu  Rafałowi  Dutkiewiczowi  – Prezydentowi Miasta Wrocławia
Panu Cezaremu Przybylskiemu – Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego reprezentowanemu przez zastępcę Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Pana  Dominika Kłosowskiego
Panu Tomaszowi Smolarzowi – Wojewodzie Dolnośląskiemu
Pani Beacie Pawłowicz – Dolnośląskiej Kurator Oświaty reprezentowanej przez Panią Wizytator Panią Danutę Pludro
Panu Jarosławowi Delewskiemu – dyrektorowi Departamentu Edukacji Miasta Wrocławia
Panu Krzysztofowi Majowi – dyrektorowi generalnemu Biura Festiwalowego IMPART 2016 Europejskiej  Stolicy Kultury
Panu profesorowi Janowi Miodkowi – mecenasowi konkursu
Jego Ekscelencji  Księdzu Arcybiskupowi Józefowi Kupnemu  – metropolicie wrocławskiemu reprezentowanemu przez dyrektora Wydziału Katechetycznego ks. Krzysztofa Boreckiego
Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Zbigniewowi Kiernikowskiemu–ordynariuszowi diecezji legnickiej
Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Ignacemu Decowi – ordynariuszowi diecezji świdnickiej
księdzu Alfredowi Leji – inspektorowi Wrocławskiej Inspektorii Salezjanów imienia św. Jana Bosko

Witamy także sponsorów tegorocznego konkursu, a przede wszystkim już teraz pragniemy wyrazić im naszą szczerą wdzięczność za okazane z serca wsparcie. Witamy i dziękujemy:
Panu Markowi Drasowi – prezesowi Radiotechnika Marketing Spółka Z O.O. we Wrocławiu (oklaski) Wśród nas obecny jest także współinicjator i pierwszy współorganizator  konkursu ks. proboszcz Janusz Gorczyca. Witamy serdecznie!

3. PRZEMÓWIENIA ZAPROSZONYCH GOŚCI

Na „dobry początek” prosimy o zabranie głosu szacownych gości. Jako pierwszy zabierze głos, reprezentujący  gospodarza tego miejsca pana Prezydenta Rafała Dutkiewicz, dyrektor Departamentu Edukacji. Zapraszamy Pana Jarosława Delewskiego. | Dziękujemy Panu Dyrektorowi!
A teraz głos zabierze ks. Alfred Leja – Inspektor  Inspektorii  św. Jana Bosko we Wrocławiu.
Dziękujemy księdzu Inspektorowi.
W imieniu księdza arcybiskupa Józefa Kupnego prosimy o zabranie głosu jego delegata dyrektora Wydziału Katechetycznego ks. Krzysztofa Boreckiego   | Dziękujemy!
Prosimy także o słowo inicjatora i pierwszego współorganizatora konkurs ks. proboszcza Janusza Gorczycę.
Dziękujemy!

4.  OGŁOSZENIE WYNIKÓW

Per aspera, ad astra” – to starożytne, rzymskie powiedzenie jak najbardziej pasuje do wszystkich blisko 200 uczestników  JEDENASTEGO  DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O ZŁOTE PIÓRO. Prace, które otrzymaliśmy, mieszczą w sobie niepowtarzalne bogactwo myśli. Są one przekonującym dowodem wrażliwości  i przenikliwości  uczniów dolnośląskich szkół  oraz tego, że poszukują oni rozwiązań dla problemów nas wszystkich. Przypomnijmy, że zadaniem uczestników konkursu było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów:

Pierwszy:
„Kultura to rzecz zdobywana, a nie dziedzictwo. To nauczenie się nowego języka. To nie wyprawa na Marsa,   ale docieranie do początków naszej cywilizacji” (Zbigniew Herbert).  Twoje rozważania o trudach uczestnictwa w kulturze i pożytkach, jakie z niego płyną, w przeddzień przejęcia przez Wrocław roli Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO”.

Drugi:
„Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą; każdy stanowi ułomek kontynentu, część lądu. (…) Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon. Bije on tobie”… (John Donne). O znaczeniu solidarności dawniej i dziś”.

Trzeci:
„Ubi concordia, ibi victoria” (Gdzie zgoda, tam zwycięstwo). Refleksje o moralnym zwycięstwie i   potrzebie przebaczania w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej i 50. rocznicę skierowania „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”.

Zapraszamy do nas  Jury konkursu,  a o zabranie głosu prosimy  profesor  Elżbietę Warulik – doświadczonego polonistę i wychowawcę, przewodniczącego.
Prosimy o słowa podsumowania.
____________________________________

Z ogromną przyjemnością odczytamy teraz listę 30 wyróżnionych uczestników konkursu. Otrzymają oni dyplom,  nagrodę książkową oraz audioprzewodnik „Krok po kroku z Trójką. Wrocław”.  Fundatorami nagród są: Biuro Festiwalowe  IMPART 2016  Europejskiej  Stolicy Kultury oraz Wydawnictwo Biały Kruk. Prosimy pana dyrektora Krzysztofa Maja, pana dyrektora Jarosława Delewskiego oraz ks. Jerzego Babiaka o wręczenie nagród.

Zapraszamy wyróżnionych:
Arsiuta Patryk – Zespół Szkół nr 1 w Lubinie,
Bąk Zuzanna – VII LO we Wrocławiu,
Bencal Wiktoria – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Oławie,
Celińska Aleksandra – Gimnazjum nr 2 w Świdnicy,
Chęć Katarzyna – IX LO we Wrocławiu,
Chlebny Tymoteusz  Jacek – LO w Oławie,
Chyliński Miłosz – II LO w Dzierżoniowie,
Dudziak Natalia – Gimnazjum nr 1 w Lubinie,
Florek Kamila – Gimnazjum nr 10 we Wrocławiu,
Gąsior Justyna – X LO we Wrocławiu.

Zapraszamy kolejnych wyróżnionych:

Jasińska Paulina – LO w Strzelinie,
Kazimierska Maja – LO w Zgorzelcu,
Kidula Marta – X LO we Wrocławiu,
Kluj Karolina – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu,
Kopacki Mateusz – Gimnazjum nr 5 w Legnicy,
Kostrubies Natalia – Liceum Sióstr Urszulanek we Wrocławiu,
Paluszek Maciej – LO w Sycowie,
Prusakowska Maria – XII LO we Wrocławiu,
Rerak Lucyna – XIII LO we Wrocławiu,
Rybak Magdalena – I LO w Oleśnicy.

Teraz prosimy o podejście następujące osoby:

Sedlak Oktawian – LO w Nowej Rudzie,
Sałdacz Natalia – I LO w Bystrzycy Kłodzkiej,
Sielicka Weronika – X LO we Wrocławiu,
Skrzynecki Maciej – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Górze,
Waleryn Gabriela Wiktora – Gimnazjum w Lubomierzu,
Waliłko Justyna – I LO w Kłodzku,
Wicherska Joanna – Gimnazjum nr 23 we Wrocławiu,
Worobiej Patrycja – I LO w Głogowie,
Wójcik Zuzanna – Gimnazjum nr 10 we Wrocławiu,
Wrońska Weronika – Gimnazjum nr 1 w Oławie.

SPECJALNE WYRÓŻNIENIE konkursowe, Jury postanowiło przyznać dwóm uczennicom. W nagrodę otrzymają wartościowe pióra oraz nagrody książkowe ufundowane ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego, a także przez Biuro Festiwalowe  IMPART 2016  Europejskiej  Stolicy Kultury oraz przez  pana profesora Tomasza Wróbla. Zapraszamy uczennicę I LO w Nowej Rudzie – Martę Kiciewicz oraz uczennicę I LO w Jaworze Zuzannę Przyszlak. Gratulujemy  dziewczynom !

III.   Posłuchajmy fragmentu pierwszej  z nagrodzonych prac:

„- Pilne, pilne wiadomości z Powierzchni! – zawołał zdyszanym głosem.
– Jeśli naprawdę nie są pilne, to cały dział Inwigilacji będzie miał szczęście, jeśli straci tylko posady – mruknął Boruta, po czym spytał szorstko – O co chodzi, towarzyszu?
– Kominek  i reszta bandy z episkopatu napisali list do biskupów niemieckich i napisali, że udzielają wybaczenia i proszą o nie – wyrecytował na jednym oddechu posłaniec.
Wszyscy zerwali się z miejsc, kilka krzeseł z hukiem zderzyło się z podłogą. Wybuchł taki rejwach, że przez dobrych kilka minut nie słychać było nic prócz pojedynczych, wybijających się okrzyków:
– To niesłychane!
– To obraza!
– To niepojęte!
Tłoczący się działacze omal nie zadusili pechowego posłańca, a gdy ten wydostał się wreszcie ze ścisku i czmychnął z sali, jego czerwony kubrak nie miał już ani jednego guzika.
    Tylko Mefisto pozostał na miejscu. Elegancko przewiesił ogon przez oparcie krzesła i przymrużył oczy, udając, że cala sprawa mało go obchodzi, ale od czasu do czasu złowieszcze błyski wystrzelały spod powiek  i omiatały całą salę. To na niego Boruta wylał całą furię:
– Dlaczego o tym nie wiedziałem?! Czy twoi ludzie śpią, czy to kolejny spisek?!
– Moi ludzie zostali tajnym zarządzeniem z 1956 całkowicie odsunięci od Działów Propagandy i Inwigilacji  – odpowiedział Mefisto głosem zimniejszym od lodu. – Oba Działy przekazano towarzyszowi Gomołkiewiczowi. Baruta parskając dymem z nozdrzy odwrócił się od drugiego zastępcy, który miał ochotę skryć się choćby do Otchłani”.

Trzecie miejsce ex aequo przyznano Agnieszce Żurek z XII Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu. Autorka wybrał temat: „Ubi concordia, ibi victoria” (Gdzie zgoda, tam zwycięstwo). Refleksje o moralnym zwycięstwie i potrzebie przebaczania w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej i 50. rocznicę skierowania „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”. Nagrodą dla Agnieszki są: e-book czytnik z przeszło 700 książkami wraz z powieścią Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe” jak i album.  Nagrody ufundowane zostały ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego. Zapraszamy  laureatkę oraz pana zastępcę Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Pana  Dominika Kłosowskiego, a także zapraszamy pana Dyrektora Jarosława Delewskiego.

Posłuchajmy fragmentu pracy, która zdobyła drugie III miejsce:

„15:30.Na spotkaniu ze swoimi podwładnymi czuję satysfakcję z możliwością kierowania dziesięcioosobową grupą ludzi, ma poczucie ważności i istoty roli, jaką odgrywa w firmie. Nadyma się jak paw i wydaje kolejne polecenia. Kiedy zamyka drzwi sali konferencyjnej, ekscytację powoli zastępuje smutek i przygnębienie, wie, co teraz mówią o nim jego podwładni za tymi drzwiami. Nie musi ich podsłuchiwać, nawet nie chce tego robić. Dobrze zna wszystkie przezwiska, którymi określają go współpracownicy i nie ma zamiaru wysłuchiwać ich po raz kolejny. Szybkim krokiem przechodzi przez hol i zamyka się w swoim biurze”.

Jury tegorocznego konkursu III miejsce ex aequo przyznało uczniowi Liceum Ogólnokształcącego  im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie , który zmierzył się z tematem: „Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą; każdy stanowi ułomek kontynentu, część lądu. (…) Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon. Bije on tobie”… (John Donne). O znaczeniu solidarności dawniej i dziś”. Jest nim  Grzegorz Sawica. Grzegorz w nagrodę otrzymuje:  e-book czytnik z przeszło 700 książkami wraz z powieścią Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe” jak i album.  Nagrody ufundowane zostały ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Spośród prac, jury XI Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra, przyznało ex aequo  dwa II miejsce.

Posłuchajmy fragmentu jednej z nich, której autor zrealizował temat: „Kultura to rzecz zdobywana, a nie dziedzictwo. To nauczenie się nowego języka. To nie wyprawa  na Marsa, ale docieranie do początków naszej cywilizacji” (Zbigniew Herbert).  Twoje rozważania o trudach uczestnictwa w kulturze i pożytkach, jakie z niego płyną, w przeddzień przejęcia przez Wrocław roli Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO”.

„Gdyby ktoś podjął się próby opisania charakteru kultury biologicznym terminem, nazwałby ją oddychaniem. Użyłby tego określenia mając na uwadze, że pod tą pozornie prostą nazwą skrywają się złożone procesy biochemiczne, które mogą zilustrować istotę duchowego dorobku człowieczeństwa. Zaczynając, konieczne jest określenie czym właściwie jest i jak działa w rzeczywistości oddech. Ludzie kojarzą ten termin  z mechanicznym pobieraniem powietrza w płuca – słusznie, ale to tylko część prawdy, bo całość oddychania jest procesem dualistycznym. Tego, czego nie widać do równoległego etapu, czyli oddychania komórkowego, polegającego na zamianie tlenu w energię. Dobrze, ale gdzie doszukiwać się tutaj analogii kulturowych? Życiodajny tlen istnieje zarówno w biologicznym makro jak  i mikrokosmosie”.

Słowa te zrodziły się pod piórem ucznia XII Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu, Arkadiusza Wąsiela. Zapraszamy po odbiór nagród, to jest: aparatu fotograficznego oraz książek ufundowanych ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego, przez  pana Prezydenta Rafała Dutkiewicza oraz ks. Inspektora Alfreda Leję.

Piszący pracę nagrodzoną i wyróżnioną II miejscem ex aequo mówi:

„Dwanaście lin czeka na wieży katedry wawelskiej na dzwonników, którzy rozkołyszą dzwon, którzy wydobędą dźwięki wolności i jedności narodu. Jest tam także lina dla ciebie. Pamiętaj, że „żaden człowiek nie jest samoistną wyspą; każdy stanowi ułomek kontynentu, część lądu. (…) Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon. Bije on tobie”.

Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu podjęła temat: „Żaden człowiek nie jest samoistną wyspą; każdy stanowi ułomek kontynentu, część lądu. (…) Przeto nigdy nie pytaj, komu bije dzwon. Bije on tobie”… (John Donne). O znaczeniu solidarności dawniej  i dziś”. W nagrodę otrzymuje tablet oraz książki ufundowane ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego, przez pana Prezydenta Rafała Dutkiewicza oraz ks. Inspektora Alfreda Leję. Jest nią Magdalena Janczak.

Autor  zwycięskiej pracy realizował temat: „Ubi concordia, ibi victoria” (Gdzie zgoda, tam zwycięstwo). Refleksje o moralnym zwycięstwie i potrzebie przebaczania w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej i 50. rocznicę skierowania „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”.

Wysłuchajmy ze szczególną uwagą fragmentu pracy:

„To był dzień przed operacją. Do tej pory badaniem Mamusi zajmowali się inni lekarze, teraz robiła to Pani Doktor. Zastygła, widząc obozowy numer. – Mój ojciec tam był. Był mordercą. Wysyłał do gazu, rozstrzeliwał, męczył. A kiedy wracał do domu bawił się ze mną i nazywał ukochaną córeczką – głos jej się załamał. – Został słusznie skazany w Norymberdze na karę śmierci. Ale matka opowiadała, że na chwilę przed wykonaniem wyroku poprosił o spowiedź. Uwierzył, że Bóg mu przebaczy, bo poprosiła Go o to pewna kobieta na moment przed rozstrzelaniem. Prosiła Boga  o przebaczenie dla niego. Teraz ja proszę Ciebie  o przebaczenie. Proszę o przebaczenie mojemu ojcu bycia mordercą   i przebaczenie mi – bycia córką mojego ojca”.

Pierwsza nagroda to laptop ufundowany przez pana Marka Drasa dyrektora  Radio Technika Marketing Spółka Z O.O. ,  która jest najstarszą firmą elektroniczną we Wrocławiu i w Polsce założoną przez byłych pracowników wileńskiej fabryki radioodbiorników Elektret.  Kolejna, najznamienitsza nagroda tegorocznego konkursu, to Złote Pióro ufundowane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej,  a także albumy ufundowany przez Prezydenta Rafała Dutkiewicza oraz ks. Inspektora Alfreda Leję.   Wszystkie  nagrody otrzymuje zwyciężczyni XI DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O LAUR ZŁOTEGO PIÓRA, uczennica XII Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego we Wrocławiu: Ewa Rejman. Zwyciężczynię  prosimy  o odebranie nagród, a fundatorów o wręczenie. Serdecznie gratulujemy !!!

5.  KONCERT
Drodzy Goście !
Po części wręczenia nagród i wyróżnień, mamy przyjemność zaprosić Państwa teraz na wyjątkowy koncert. Zasłuchajmy się w utwory rozrywkowe, a także religijne – obecnego z nami od samego początku wyjątkowego, wysoce prestiżowego, znanego w całej Polsce wrocławskiego zespołu Dziubek Band , którym kieruje i dyryguje pan Mariusz Dziubek.

6 . ZAKOŃCZENIE

Uroczysta Gala XI Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra dobiegła już końca. O oficjalne zamknięcie konkursu poprosimy dyrektora Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu ks. Jerzego Babiaka.