Laur Złotego Pióra

Scenariusz Gali

XIII DOLNOŚLĄSKI LITERACKI KONKURS O ZŁOTE PIÓRO

1 GRUDNIA 2017 ROKU – GODZ.12.00. – AULA PAPIESKIEGO WYDZIAŁU TEOLOGICZNEGO

PROGRAM UROCZYSTEJ GALI

Spirituals Singers Band Swanee Ribber

1. WPROWADZENIE

„Ojczyzna, Rodzina, Tradycja, Wiara”. Słowa te często bywają nam tak bardzo bliskie. To z nimi związane są najgłębsze pragnienia i uczucia każdego człowieka. Jednakże dzisiaj, w tych jakże „specyficznych czasach” może być inaczej. Dlatego pomyślano o tym, by ich „wartość, koloryt i cudowność” nigdy nie zniknęły z naszej świadomości, więcej, z naszego życia. Bo jakże to ważne i konieczne dla człowieka, aby w życiu mieć Boga, aby tworzyć, posiadać, chronić i pielęgnować kochającą się rodzinę i aby chodzić po własnej, pięknej, bogatej w historię ziemi.

Niezmiernie cieszymy się, że możemy dzisiaj gościć Państwa w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu na Uroczystej Gali TRZYNASTEGO DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO, noszącego miano „My, Polacy – My, Dolnoślązacy”.

W imieniu własnym, a przede wszystkim organizatorów, to jest:
Redakcji Wrocławskiego Gościa Niedzielnego
Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu
witają Państwa prowadzący dzisiejsza galę: Barbara Chantry oraz Kacper Słowik.

2. PRZYWITANIE
Najpierw witamy naszych wspaniałych rówieśników, którzy odważyli się zmierzyć z wyzwaniem realizacji zaproponowanych konkursowych tematów. Zarówno tych przybyłych, jak i tych którzy musieli pozostać w domach. A w sumie jest ich stu pięćdziesięciu. (oklaski)

Witamy kochanych rodziców, bez których by nas nie było, jak i witamy drogich nam wychowawców, a przede wszystkim opiekunów, pod okiem których powstawały konkursowe prace: polonistów, historyków i katechetów. (oklaski)

Teraz pragniemy powitać wielce szacowne osoby, które zaszczyciły nasz konkurs, obejmując nad nim patronat honorowy. Choć w większości nie ma ich dzisiaj wśród nas, to pozostajemy, za duchową jedność z nami, wdzięczni:

Panu Rafałowi Dutkiewiczowi – Prezydentowi Miasta Wrocławia
Panu Cezaremu Przybylskiemu – Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego
Panu Pawłowi Hreniakowi – Wojewodzie Dolnośląskiemu
Panu Tadeusz Samborskiemu – Członkowi Zarządu Województwa Dolnośląskiego
Panu Romanowi Kowalczykowi – Dolnośląskiemu Kuratorowi Oświaty
Pani Ewie Szczęch – dyrektor Wydziału Szkół Gimnazjalnych i Szkół Podstawowych Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wrocławiu reprezentującej dyrektora Departamentu Edukacji pana Jarosława Delewskiego
Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi Józefowi Kupnemu – metropolicie wrocławskiemu
Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Zbigniewowi Kiernikowskiemu – ordynariuszowi diecezji legnickiej
Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Ignacemu Decowi – ordynariuszowi diecezji świdnickiej
księdzu Jarosławowi Pizoniowi – inspektorowi Wrocławskiej Inspektorii Salezjanów imienia św. Jana Bosko reprezentowanemu przez wikariusza ks. Piotra Lorka

Witamy także sponsorów tegorocznego konkursu. Już teraz pragniemy wyrazić im naszą szczerą wdzięczność za okazane z serca wsparcie. Witamy i dziękujemy:
Panu Markowi Drasowi – prezesowi Radiotechnika Marketing Spółka Z O.O. we Wrocławiu
Panu Zbigniewowi Ładzińskiemu – prezesowi Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu

3. KONCERT Drodzy Państwo
utworem Swanee Ribber przywitał nas znakomity dolnośląski zespół Spirituals Singers Band.

Zespół Spirituals Singers Band powstał w 1978 roku we Wrocławiu z inicjatywy Włodzimierza Szomańskiego. Specjalizuje się w wykonaniach a cappella pieśni negro spirituals, gospels, traditional jazz, evergreens, kolęd, piosenek Beatlesów, a także muzyki rozrywkowej. Efektem trzydziestu dziewięciu lat działalności są koncerty w kraju i za granicą, liczne programy telewizyjne i radiowe w Polsce i Europie, a także dyskografia, obejmująca trzynaście płyt. Zespół wziął udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, od „Wratislawia Cantans” po „Jazz Jamboree”, podejmuje również współpracę przy realizacji spektakli muzycznych z teatrami w całej Polsce oraz dubbingu bajek dla dzieci.
Program koncertu zawiera szeroki wachlarz utworów, od pieśni plantacyjnych z południa Stanów Zjednoczonych, poprzez najbardziej popularne standardy gospels i negro spirituals, standardy jazzu tradycyjnego i swingu.
Co wyróżnia ten program od innych? Niewątpliwie aranżacje i wykonawstwo. Nikt w kraju nie wykonuje tej muzyki a cappella, ponieważ jest to karkołomnie trudne. Sześciogłosowe aranżacje pozwalają na uzyskanie znakomitych brzmień, a także na użycie instrumentalne głosów, co często daje złudzenie używania instrumentów muzycznych. Program idealnie wpisuje się w potrzeby koncertów, w których ciekawie dobrany repertuar poparty świetnymi aranżacjami a cappella i znakomitym wykonawstwem zaspokaja oczekiwania wyrafinowanej publiczności.
W skład zespołu SPIRITUALS SINGERS BAND wchodzą:
Alicja Wiłkowska
Marta Raczak-Idczak
Aleksandra Sozańska-Kut
Jacek Zamecki
Krzysztof Pachołek
Artur Stężała

Teraz, specjalnie dla nas zespół Spirituals Singers Band wykona w kolejności:
– Hallowed be the name 3:10
– Wade in the water 4:30
– Hear the preacher 2:00
– Jeryco 2:30
– Sometimes I feel 5:00
– At the Georgia Camp Meeting 3:00
– Me and Jesus 3:00
– When the saints go marching in 3:00

Zapraszamy do wysłuchania koncertu.

4. PRZEMÓWIENIA ZAPROSZONYCH GOŚCI
Prosimy o zabranie głosu szanownych gości. Jako pierwszy zabierze głos Tadeusz Samborski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Dziękujemy!
A teraz głos zabierze ks. Piotr Lorek – wikariusz Inspektora Inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu
Dziękujemy księdzu wikariuszowi.
Prosimy o zabranie głosu pana Marka Drasa, dyrektora  Radio Technika Marketing Spółka Z O.O., wieloletniego fundatora nagrody głównej naszego konkursu. Zapraszamy!
Zapraszamy do nas pana Zbigniewa Ładzińskiego, prezesa Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu,
który od tego roku postanowił się włączyć w nasz konkurs. Cieszymy się ogromnie nie tylko z obecności Pana Prezesa i z ufundowanej nagrody, ale również z objęcia  swoim patronatem klasy zawodów rzemieślniczych, którą zamierzamy utworzyć w naszej placówce od przyszłego roku szkolnego.
Dziękujemy!

5. OGŁOSZENIE WYNIKÓW

Per aspera, ad astra” – to starożytne, rzymskie powiedzenie jak najbardziej pasuje do wszystkich przeszło 150 uczestników TRZYNASTEGO DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O ZŁOTE PIÓRO.
Prace, które otrzymaliśmy, mieszczą w sobie niepowtarzalne bogactwo myśli. Są one przekonującym dowodem wrażliwości i przenikliwości uczniów dolnośląskich szkół oraz tego, że poszukują oni rozwiązań dla problemów nas wszystkich. Przypomnijmy, ze zadaniem uczestników konkursu było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów:

1.  Te trzy hasła miejmy w życiu: „Pracę, jedność i wytrwałość” (K. Ujejski). Rada anachroniczna czy aktualna? Która z tych wartości według ciebie jest dziś najważniejsza?

2. „ Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący.  Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności” (o. Fabian Kaltbach OFM). Przedstaw swoje zdanie.

Zapraszamy do nas Jury konkursu, a o zabranie głosu prosimy profesor Elżbietę Warulik – doświadczonego polonistę i wychowawcę, przewodniczącą tegorocznego jury.
Prosimy o słowa podsumowania.

Z ogromną przyjemnością odczytamy teraz listę 30 wyróżnionych uczestników konkursu. Otrzymają oni dyplom oraz nagrodę książkową. Fundatorem nagród jest: Wydawnictwo Biały Kruk oraz Samorząd Województwa Dolnośląskiego.
Zapraszamy wyróżnionych:

Sylwię Borkowską ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym z Oddziałami Gimnazjalnymi
Katarzynę Duszeńko z Gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 2 w Jaworze
Macieja Golemę z PZS w Żmigrodzie
Izabelę Gólcz z LO w Nowej Rudzie
Agnieszkę Jażdżewską z I LO w Oleśnicy
Natalię Jeziorną z Prywatnego Gimnazjum Salezjańskiego we Wrocławiu
Danutę Jędrusiak z LO XII we Wrocławiu
Karinę Kapinos z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości
Błażeja Kostyka z Autorskiego Liceum Artystycznego we Wrocławiu

Zapraszamy kolejnych wyróżnionych:

Elizę Kuleszę z LO I w Bolesławcu
Adriannę Kwiatkowską z LO w Kłodzku
Cezarego Lewkowicza z LO II w Bolesławcu
Adrianę Łącką ze SP w Trzebnicy
Piotra Majznera z LO IV we Wrocławiu
Wiktorię Mazur ze SP 2 w Prochowicach
Katarzynę Mazurkiewicz z LO w Chojnowie
Angelikę Musielak z Gimnazjum w Sułowie
Oliwię Niepsujewicz ze SP 6 w Oławie
Karolinę Olszewską z LO w Nowej Rudzie

Teraz prosimy o podejście następujące osoby:

Karolinę Pełczyńską z LO I w Miliczu
Macieja Pfajfera z Zespołu Szkół nr 1 w Lubinie
Szymona Polaka z LO w Wałbrzychu
Łukasz Rębisza z LO I w Jaworze
Angelikę Rzymską z CKZiU w Strzelinie
Nikę Skrzypiec z Autorskiego Gimnazjum Samorozwoju we Wrocławiu
Paulinę Szewczyk z LO I w Oławie
Christiana Wojtyńskiego z LO IX we Wrocławiu
Magdalenę Wrocławiak z LO XVI we Wrocławiu
Filipa Żydowskiego ze SP 6 w Oławie

Specjalne wyróżnienie
za kunszt literacki i inspirującą realizacją tematu otrzymuje uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza z Nowej Rudy. Jest nią Katarzyna Jaśnikowska. Katarzyna realizowała tematdrugi, a w nagrodę otrzymuje album i e-book ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, a także album ufundowany przez prezydenta Rafała Dutkiewicza. Jednocześnie jury tegorocznego konkursu postanowiło wyróżnić jej opiekuna nauczyciela języka polskiego panią Bożenę Bojczuk, która od 13 lat nieprzerwanie każdego roku zachęcą i przygotowuję swoich uczniów do udziału w naszym konkursie. Zapraszamy obie Panie !

III. Posłuchajmy fragmentu pierwszej z nagrodzonych prac:

„Ten dzień pamiętam bardzo dobrze. Razem z babcią siedziałyśmy na kanapie i piłyśmy herbatę. Za oknem falowała na wietrze flaga Polski. Babcia zawsze ją wywieszała na Święto Niepodległości. Biało-czerwone barwy miały dla niej szczególne znaczenia. Musiała dostrzec moje zainteresowanie flagą, bo po chwili zaczęła mówić: „Biały i czerwony, czystość i walka. Jaki paradoks. Ale i jaka prawda. Nasza ojczyzna przetrwała 123 lata zaborów, najazd Niemców w 39’, wkroczenie Armii Czerwonej i doczekała się wspaniałego roku 89’. A teraz, żyjąc w wolnym, niepodległym państwie, nie potrafimy się ze sobą dogadać. Tak na co dzień. W sprawach ważnych i mniej ważnych. Gdzie podziała się jedność? Gdzie patriotyzm trwały, a nie od święta? „Kochajcie Ojczyznę nie świątecznie, ale codziennie, zawsze, trwale i stale…” – mawiał przecież Kornel Ujejski”.
Trzecie miejsce przyznano Agacie Nowak z Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu. Autorka wybrała pierwszy temat: „Te trzy hasła miejmy w życiu: Pracę, jedność i wytrwałość” (K. Ujejski). Rada anachroniczna czy aktualna? Która z tych wartości według ciebie jest dziś najważniejsza? Nagrodą dla Agaty jest: tablet oraz album ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, jak i album ufundowany przez prezydenta Rafała Dutkiewicza. Zapraszamy laureatkę i fundatorów nagród.

Posłuchajmy fragmentu pracy laureatki, która zdobyła drugie miejsce:

„W przeciągu niespełna kwadransa, wspólnymi siłami, pasażerowie dwóch ocalałych wagonów feralnego pociągu na linii Katowice – Warszawa, wydostali się ze strefy zagrożenia.
– Dziękuję! Równy z Pana gość; jednak nie każdy kolorowy jest zły – dresiarz pokręcił głową ze zdumieniem, wymieniając się uściskiem lewej dłoni z Ranjitem. Ten uśmiechnął się szczerze, odprowadzając wzrokiem rannego, przenoszonego przez ratowników do karetki.
– Wszyscy są bezpieczni – Gloria spojrzała ze szczerą ulgą w spokojne oblicze Toma i zatroskaną twarz damy w szmaragdowym płaszczu.
– Bezpieczni… no tak. – kobieta zmarszczyła nos w zamyśleniu. – Znacie może taki wiersz? Jak to szło…? – Westchnęła i zaczęła recytować:
„Ten, który wszystkim serce swe otwiera, / Francuzem jest, gdy Francja cierpi, Grekiem –
Gdy naród grecki z głodu obumiera, / ten jest z ojczyzny mojej. Jest człowiekiem.”

Jury tegorocznego konkursu drugie miejsce przyznało uczennicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku, która zmierzyła się z tematem: „Te trzy hasła miejmy w życiu: Pracę, jedność i wytrwałość”(K.Ujejski). Rada anachroniczna czy aktualna? Która z tych wartości według ciebie jest dziś najważniejsza? Jest nią Julia Myślińska. Julia w nagrodę dostaje album i aparat fotograficzny ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, a także album ufundowany przez prezydenta Rafała Dutkiewicza. Fundatorów prosimy o wręczenie nagród laureatce, którą także zapraszamy do nas.

Autor zwycięskiej pracy realizował temat:

„Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentów dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący.  Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności”(o. Fabian Kaltbach OFM). Przedstaw swoje zdanie. Wysłuchajmy ze szczególną uwagą fragmentu pracy.

„Nie kalkuluj, nie podejrzewaj. Bądź czasem naiwny i grzesz dobrocią, ile się da. Bóg na pewno Ci to wybaczy. Ba! Nawet Ci to wynagrodzi. Może będziesz mógł liczyć na czerwony dywan przed bramą niebieską i jakiś mały bankiet przy boku największych elit: św. Jana Pawła II, św. Teresy z Kalkuty oraz samej Trójcy Świętej. Jednak zanim się rozmarzysz nad perspektywą pięknej krainy, pomyśl, ile pracy czeka Cię tutaj na ziemi!
Do dzieła! Miłego grzeszenia”.

Pierwsza nagroda to ultra notebook oraz drukarka ufundowane przez pana Marka Drasa, dyrektora Radio Technika Marketing Spółka Z O.O. , która jest najstarszą firmą elektroniczną we Wrocławiu i w Polsce założoną przez byłych pracowników wileńskiej fabryki radioodbiorników Elektret. Kolejna, najznamienitsza nagroda tegorocznego konkursu, to Złote Pióro ufundowane przez ks. Inspektora Jarosława Pizonia, a także albumy: pierwszy ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, a drugi przez Prezydenta Rafała Dutkiewicza. Z racji zawodowego profilu szkoły autorki zwycięskiej pracy nagrodę specjalną wręczy prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej pan Zbigniew Ładziński. Wszystkie nagrody otrzymuje zwyciężczyni XIII DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O LAUR ZŁOTEGO PIÓRA, uczennica Technikum nr 12 w Zespole Szkół Logistycznych we Wrocławiu: Małgorzata Kałuża. Zwyciężczynię prosimy o odebranie nagrody, a fundatorów o wręczenie. Serdecznie gratulujemy!

6 . ZAKOŃCZENIE

Uroczysta Gala XIII Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra dobiegła już końca. O oficjalne zamknięcie konkursu poprosimy dyrektora Zespołu Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu ks. Jerzego Babiaka i już teraz zapraszamy do zapoznania się z relacją XIII edycji konkursu na stornie internetowej www.zlote-pioro.pl Zapraszamy Księdza Dyrektora !