Laur Złotego Pióra

Scenariusz Gali

XIV DOLNOŚLĄSKI LITERACKI KONKURS O ZŁOTE PIÓRO

29 LISTOPADA 2018 ROKU – GODZ.12.00. – AULA PAPIESKIEGO WYDZIAŁU TEOLOGICZNEGO

PROGRAM UROCZYSTEJ GALI

Tomasz Krajewski z Zespołem – Zbigniew Wodecki, Lubię wracać w miejsca które znam

1. WPROWADZENIE

„Ojczyzna, Rodzina, Tradycja, Wiara”. Słowa te często bywają nam tak bardzo bliskie. To z nimi związane są najgłębsze pragnienia i uczucia każdego człowieka. Jednakże dzisiaj, w tych jakże „specyficznych czasach” może być inaczej. Dlatego pomyślano o tym, by ich „wartość, koloryt i cudowność” nigdy nie zniknęły z naszej świadomości, więcej, z naszego życia. Bo jakże to ważne i konieczne dla człowieka, aby w życiu mieć Boga, aby tworzyć, posiadać, chronić i pielęgnować kochającą się rodzinę i aby chodzić po własnej, pięknej, bogatej w historię ziemi.

Niezmiernie cieszymy się, że możemy dzisiaj gościć Państwa w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu na Uroczystej Gali CZTERNASTEGO DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO, noszącego miano „My, Polacy – My, Dolnoślązacy”.

W imieniu własnym, a przede wszystkim organizatorów, to jest:
Redakcji Wrocławskiego Gościa Niedzielnego
Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu przy Zespole Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu
witają Państwa prowadzący dzisiejsza galę: Natalia Kruk oraz Paweł Bugała.

2. PRZYWITANIE
Najpierw witamy naszych wspaniałych rówieśników, którzy odważyli się zmierzyć z wyzwaniem realizacji zaproponowanych konkursowych tematów. Zarówno tych przybyłych, jak i tych którzy musieli pozostać w domach. A w sumie jest ich 128 (oklaski)

Witamy kochanych rodziców, bez których by nas nie było, jak i witamy drogich nam wychowawców, a przede wszystkim opiekunów, pod okiem których powstawały konkursowe prace: polonistów, historyków i katechetów. (oklaski)

Teraz pragniemy powitać wielce szacowne osoby, które zaszczyciły nasz konkurs, obejmując nad nim patronat honorowy. Choć w większości nie ma ich dzisiaj wśród nas, to pozostajemy, za duchową jedność z nami, wdzięczni:

• Panu Rafałowi Dutkiewiczowi dawnemu Prezydentowi Miasta Wrocławia
oraz nowemu panu Prezdentowi Jackowi Sutrykowi
• Panu Cezaremu Przybylskiemu – Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego
• Panu Pawłowi Hreniakowi – Wojewodzie Dolnośląskiemu
• Panu Jarosławowi Delewskimu – dyrektorowi Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia reprezentowanemu przez panią Ewę Monastyrską, dyrektor Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych
• Panu Zygmuntowi Rzucidło – wiceprezesowi Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej
• Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi Józefowi Kupnemu – metropolicie wrocławskiemu
• Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Zbigniewowi Kiernikowskiemu – ordynariuszowi diecezji legnickiej
• Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Ignacemu Decowi – ordynariuszowi diecezji świdnickiej
• księdzu Jarosławowi Pizoniowi – inspektorowi Wrocławskiej Inspektorii Salezjanów imienia św. Jana Bosko reprezentowanemu przez ks. Bartłomieja Polańskiego

Witamy także sponsorów tegorocznego konkursu. Już teraz pragniemy wyrazić im naszą szczerą wdzięczność za okazane z serca wsparcie. Witamy i dziękujemy:
• Panu Markowi Drasowi – prezesowi Radiotechnika Marketing Spółka Z O.O. we Wrocławiu

3. KONCERT
Drodzy Państwo
utworem Lubię wracać w miejsca które znam przywitał nas Tomasz Krajewski z Zespołem

Tegoroczny konkurs jest dla nas, organizatorów, naznaczony smutnym akcentem. W styczniu tego roku do „domu Ojca” odszedł wieloletni organizator Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra, twórca tematów, członek jury profesor Janusz Kaczorowski. Jeszcze rok temu był tutaj z nami. Przemawiał, podsumowywał. Przeżywszy zaledwie 56 lat został zaproszony, aby odtąd pisać kolejne tematy na Złote Pióro, ale już w niebie. Zawsze uśmiechnięty, życzliwy, precyzyjnie i trafnie układający tematy, w ocenie prac dokładny, szukający głębi i mądrości w przekazie. Prosimy panią Elżbietę Warulik, najbliższego współpracownika śp. Janusza o wspomnienie.

Zapraszamy teraz na koncert Tomasza Krajewskiego z Zespołem, który w całości chcemy dedykować śp. Januszowi.
Tomasz Krajewski wraz z Żenią Betwińskim na kontrabasie oraz Andrzejem Waśniewskim na pianinie wykona następujące utwory:

„Luna srebrnooka” – Agnieszki Osieckiej
„Ludzkie Gadanie” – Agnieszki Osieckiej
„Zakochaj mnie” – wykonującego ten utwór
„Już nie ma dzikich plaż” – Ireny Santor

4. PRZEMÓWIENIA ZAPROSZONYCH GOŚCI
Prosimy o zabranie głosu szanownych gości.
Jako pierwszy zabierze głos ks. Bartłomiej Polański – przedstawiciel Inspektora Inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu
Dziękujemy księdzu wikariuszowi.
Prosimy o zabranie głosu panią Ewę Monastyrską, dyrektor Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych reprezentującą prezydenta miasta Wrocławia Jacka Sutryka
Zapraszamy do nas pana Zygmunta Rzucidło – wiceprezesa Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej.
Dziękujemy!

4. OGŁOSZENIE WYNIKÓW

Per aspera, ad astra” – to starożytne, rzymskie powiedzenie jak najbardziej pasuje do wszystkich przeszło 100 uczestników CZTERNASTEGO DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O ZŁOTE PIÓRO. Prace, które otrzymaliśmy, mieszczą w sobie niepowtarzalne bogactwo myśli. Są one przekonującym dowodem wrażliwości i przenikliwości uczniów dolnośląskich szkół oraz tego, że poszukują oni rozwiązań dla problemów nas wszystkich. Przypomnijmy, ze zadaniem uczestników konkursu było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów:

1. „Rzadko na moich wargach (…)
Najdroższy wyraz: Ojczyzna. Widziałem, jak do Jej kolan –
Wstręt dotąd serca me czuje –
Z pokłonem się cisną i radą
Najpospolitsi szuje” (Jan Kasprowicz).
Rozważania o prawdzie uczuć i postaw patriotycznych.

2. „To, co możesz uczynić jest tylko kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co daje znaczenie twojemu życiu” (Albert Schweitzer). Refleksja na temat znaczenia jednostki w życiu społeczeństw.

Zapraszamy do nas Jury konkursu, a o zabranie głosu prosimy profesor Elżbietę Warulik – doświadczonego polonistę i wychowawcę, przewodniczącą tegorocznego jury oraz panią Annę Pytlewską.  Prosimy o słowa podsumowania.

Z ogromną przyjemnością odczytamy teraz listę 30 wyróżnionych uczestników konkursu. Otrzymają oni dyplom oraz nagrodę książkową. Fundatorem nagród jest: Wydawnictwo Biały Kruk oraz Samorząd Województwa Dolnośląskiego.
Zapraszamy wyróżnionych:

Balowska Małgorzta – LO IV Wrocław
Błach Julia – LO XII Wrocław
Choromańska Paulina – LO XIII Wrocław
Chwałek Weronika – LO XII Wrocław
Cichoń Kamila – LO Lądek Zdrój
Czyżewska Agata – LO I Oława
Dąbrowski Piotr – LO Nowa Ruda
Di Feliciantonio Zofia – Prywatne Gimnazjum Salezjańskie Wrocław
Duszeńko Katarzyna – LO I Jawor
Dutkiewicz Paulina – NST Nowa Ruda

Zapraszamy kolejnych wyróżnionych:

Dytko Antoni – Społeczne Gimnazjum Kamienna Góra
Fogt Maja – Liceum Salezjańskie Wrocław
Foltynowicz Aleksandra – LO Strzelin
Grabowska Magdalena – LO IV Wrocław
Jaśnikowska Karolina – LO Nowa Ruda
Jędrczak Maja – ZSP Oleśnica
Kamiński Jakub – SP 3 Wrocław
Kosmala Wiktoria – ZSP Twardogóra
Kwasek Wiktor – ZSP Oleśnica
Mikos Katarzyna – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku

Teraz prosimy o podejście następujące osoby:

Palma Katarzyna – ZSP Twardogóra
Pętal Wiktoria – LO VIII Wrocław
Piekut Maria – Liceum Salezjańskie Wrocław
Pochwicka Magdalena – SP 44 Wrocław
Rakoczy Wiktoria – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu
Rzymska Angelika – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelinie
Szewc Wojciech – SP 6 Oława
Śnieżek Natalia – LO Urszulanki Wrocław
Wojnarowska Alicja – Gimnazjum Parnas Wrocław
Wyderka Aleksandra – LO XII Wrocław

Specjalne wyróżnienie
za kunszt literacki i inspirującą realizacją tematu otrzymuje uczennica Liceum Salezjańskiego z Wrocławia.  Jest nią Joanna Zdybel. Asia realizowała temat drugi, a w nagrodę otrzymuje album ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

III. Posłuchajmy fragmentu pierwszej z nagrodzonych prac:

(…) najbardziej szkodliwe podszepty. Jesteś bezwartościowy. Nie angażuj się w nic, nie będziesz przecież nic z tego mieć. Wybory? Nie idź, nie marnuj swojego czasu, przecież twój głos i tak nic nie zmieni. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami ze światem? Nawet nie próbuj, wszyscy cię wyśmieją, nic nie zdziałasz, tylko przyniesiesz wstyd. Znowu chcesz przekazać tej pani chorującej na makroglobulinemię Waldenstroma pieniądze na leczenie? Nawet się nie oszukuj, twój wkład będzie niczym przy tym, ile środków wymaga pokonanie choroby. Nikt nie zauważy twojej marnej wpłaty. Nic nie możesz. Jesteś nikim. Twoja obecność na świecie jest bezużyteczna. Dlaczego w ogóle jeszcze istniejesz? Szkodnik nie ulega łatwo usunięciu. Z każdym dniem wzrasta w siłę, osłabiając jednostkę. Nie straszna mu dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja ani żadna inna de -…- cja. To przykre, ale to właśnie ten mały pasożyt jest głównym oskarżonym w sprawie postępującego samounicestwienia społeczeństw.
Zamknij w głębi umysłu ideę Alberta Schweitzera tak, by nie zdołały jej dosięgnąć odnóża szkodnika żyjącego na rubieżach twojej świadomości i pamiętaj, że „to, co możesz uczynić, jest tylko kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co daje znaczenie twojemu życiu”. Niech jutrzejszy poranek nie będzie kolejnym szarym porankiem, wstępem do monotonnego dnia i zakurzonego wieczoru. Niech jutrzejszy dzień będzie twoim nowym, obiecującym początkiem”.

Trzecie miejsce przyznano Anna Tkacz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Oławie. Autorka wybrała drugi temat: „To, co możesz uczynić jest tylko kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co daje znaczenie twojemu życiu” (Albert Schweitzer). Refleksja na temat znaczenia jednostki w życiu społeczeństw”. Nagrodą dla Agaty jest: e-book oraz album ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, jak i książka ufundowany przez prezydenta Rafała Dutkiewicza. Zapraszamy laureatkę i fundatorów nagród.

Posłuchajmy fragmentu prac laureatów II miejsca:

Pierwszy:

Czasem się zastanawiam, co jest bardziej obrzydliwe: flaga na majtkach czy przedwyborcze i nie tylko zawody polityków na to, kto jest większym patriotą. Zawsze dochodzę do wniosku, że jednak to drugie, bo o ile pierwszy występek można popełnić bezmyślnie i poniekąd bez świadomości, że czyni się coś złego, o tyle nasi kochani politycy są w pełni świadomi tego, co robią i czynią to z wyrachowaniem.

Drugi:

Jednakże, obserwując dzisiejszych Polaków, zauważam, że nie wyciągnęliśmy z naszej historii odpowiednich lekcji. Nie staramy się walczyć z narodowymi przywarami. W dalszym ciągu żywe są w naszym kraju niechlubne postawy: nepotyzm, pogoń za pieniądzem, niezdrowa żądza władzy. Pod płaszczykiem miłości do Ojczyzny wielu pragnie zdobyć władzę dla zaspokojenia własnych korzyści, zaszczytnych tytułów oraz w trosce o zawartość swojego portfela. A przecież władza jest służbą innym obywatelom. Wybierając rządzących, stawiamy na ludzi, którzy oferują nam pomoc w rozwiązywaniu społecznych problemów i udoskonalaniu zarówno całej Polski jak i jej małych ojczyzn. Bardzo często o tym zapominamy, gdyż widzimy zakłamany obraz. Jeśli przestaniemy ślepo dążyć do zaspokojenia własnych pragnień i zauważymy drugiego człowieka i jego potrzeby, nasz Naród nie będzie podzielony i znów zapanują harmonia, zgoda i upragniony spokój. Nie mamy prawa narzucać innym naszych poglądów i potrzeb, owszem, możemy się nimi dzielić, ale nie narzucać. Przykro stwierdzić, że słowa piosenki Olgi Sipowicz, znanaej jako Kora – ikony polskiej kultury, piosenkarki i poetki – pisane w latach osiemdziesiątych dwudziestego stulecia, w czasie tzw. „komuny”, nadal są aktualne w naszej polskiej rzeczywistości:

Od tysiącleci nic się nie zmienia –
Te same żądze, te same pragnienia

Nie możemy dopuścić, żeby fundamenty naszego Domu, którym jest Polska, były naruszane przez wewnętrzne konflikty
między rodakami. Musimy stać się narodem mądrym, gdyż tylko naród mądry może wybrać mądrą władzę i żyć tak, żeby wszyscy jego członkowie byli szczęśliwi.

Jury tegorocznego konkursu przyznało dwa II miejsce exequo. Autorzy prac zmierzyli się z tematem:

Rzadko na moich wargach (…)
Najdroższy wyraz: Ojczyzna.
Widziałem, jak do Jej kolan –
Wstręt dotąd serca me czuje –
Z pokłonem się cisną i radą
Najpospolitsi szuje” (Jan Kasprowicz).
Rozważania o prawdzie uczuć i postaw patriotycznych.

Są nim:  Jakub Wójcik z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Dzierżoniowie oraz Maciej Golemo z Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie. Laureaci otrzymują w nagrodę album, aparat fotograficzny, bądź tablet ufundowane przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, a także książkę ufundowaną przez prezydenta Rafała Dutkiewicza. Ponadto Maciej z racji zawodowego profilu szkoły otrzyma nagrodę specjalną, którą wręczy mu wiceprezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej pan Zygmunt Rzucidło.
Fundatorów prosimy o wręczenie nagród laureatom, których także zapraszamy do nas.

Autor zwycięskiej pracy realizował temat:

To, co możesz uczynić, jest tylko kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co daje znaczenie twojemu życiu” (Albert Schweitzer). Refleksja na temat znaczenia jednostki w życiu społeczeństw.

Wysłuchajmy ze szczególną uwagą fragmentu pracy.

Po dłuższej chwili całkowitej niezdolności do wykonania jakiegokolwiek ruchu zdobył się wreszcie na odwagę, aby resztkami przytomnego umysłu i siłą pozostałej mu woli ujrzeć istotę, która go pochwyciła. Najpierw jego oczom ukazały się inne oczy – niezwykle ciemne, bystre i przenikliwe. Później jego wciąż jeszcze sztywną ze strachu rękę połaskotały drobne, ciemne włosy – ukrywały one przegniłe i wyłamane zęby kogoś, kto jak z ulgą stwierdził mężczyzna, nie był upiorem, lecz – w co paradoksalnie bardziej nie mógł uwierzyć – małym chłopcem. Wciąż trzymając rękę wieśniaka patrzył na niego z wielkim uporem i determinacją. Nie mając innego pomysłu, w jaki sposób uwolnić się od uścisku niewielkiej, aczkolwiek silnej rączki, drugą wyjął z kieszeni przyniesionego orzecha i przerzucił go na drugą stronę muru. Dziwne stworzonko zniknęło równie nagle, jak się pojawiło.
Minęło kolejnych dwadzieścia lat. Pewnego dnia pod murem zebrała się spora grupa wieśniaków. Zaczęli oni szydzić i naśmiewać się ze swojego schorowanego i niedołężnego już sąsiada. Twierdzili, jakoby wymyślał bzdury i opowiadał kłamstwa o rzekomym chłopcu mieszkającym po drugiej stronie, któremu codziennie przynosi jedzenie. Mężczyzna do wieczora znosił obelgi i szyderstwa, a także ciosy wymierzane przez niektórych. Płakał przy murze do wieczora. Kiedy miał już wstać z klęczek, poczuł kościstą rękę znajomej istoty gładzącą go po siwej głowie. Podniósł wzroki zamarł. Na polu po drugiej stronie zgromadziło się wiele tysięcy ludzi. Wszyscy trzymali w rękach orzechy podobne do tego wrzuconego za mur pierwszego dnia. Chłopiec i jego sędziwy już przyjaciel spojrzeli sobie w oczy. Po twarzach obu płynęły łzy szczęścia. Istotka wskazała ręką na ogromne drzewo znajdujące się daleko za jej plecami. Był to piękny okaz orzecha, dumnie prezentujący się na tle pochmurnego nieba. Po chwili mężczyzna usłyszał upragniony od tylu lat dźwięk:
– Dziękuję, Człowieku”.

Pierwsza nagroda to notebook ufundowany przez pana Marka Drasa, dyrektora Radio Technika Marketing Spółka Z O.O. , która jest najstarszą firmą elektroniczną we Wrocławiu i w Polsce założoną przez byłych pracowników wileńskiej fabryki radioodbiorników Elektret. Kolejna, najznamienitsza nagroda tegorocznego konkursu, to Złote Pióro ufundowane przez ks. Inspektora Jarosława Pizonia, a także albumy: pierwszy ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, a drugi przez Prezydenta Rafała Dutkiewicza. Wszystkie nagrody otrzymuje zwyciężczyni XIV DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O LAUR ZŁOTEGO PIÓRA, uczennica: Liceum Ogólnokształcące w Kłodzku przy Zespole Szkół Ogólnokształcących: Adrianna Kwiatkowska. Zwyciężczynię prosimy o odebranie nagrody, a fundatorów o wręczenie. Serdecznie gratulujemy !!!

6 . ZAKOŃCZENIE

Uroczysta Gala XIV Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra dobiegła już końca. O oficjalne zamknięcie konkursu poprosimy dyrektora Zespołu Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu ks. Jerzego Babiaka, oraz dyrektora Wrocławskiego Gościa. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z relacją XIV edycji konkursu na stronie internetowej www.zlote-pioro.pl Zapraszamy Księdza Dyrektora !