Laur Złotego Pióra

Scenariusz Gali

XVII DOLNOŚLĄSKI LITERACKI KONKURS O ZŁOTE PIÓRO
„My Polacy, My Dolnoślązacy”
A.D. 2021
2 GRUDNIA 2021 ROKU – GODZ.12.00. – AULA PWT WE WROCŁAWIU
PROGRAM UROCZYSTEJ GALI

,,Ecce homo” - Marcin Styczeń
1. WPROWADZENIE
Szanowni Państwo, z wielką radością rozpoczynamy Uroczystą Galę SIEDEMNASTEGO DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO, noszącego miano „My, Polacy – My, Dolnoślązacy”.
W imieniu własnym, a przede wszystkim organizatorów, to jest:
Redakcji Wrocławskiego Gościa Niedzielnego,
Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu
przy Zespole Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu
witają Państwa prowadzący dzisiejsza galę: Emilia Śpiewak oraz Maksymilian Szewczyk.
„Ludzie mówią: Czas to pieniądz, a ja mówię inaczej: Czas to miłość". Te znane słowa bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacji doczekaliśmy się w tym roku, uświadamiają nam, że to tylko od nas zależy, jak przejdziemy przez życie, co zrobimy z jego darem i jak wykorzystamy czas na ziemi. Refleksja nad jego biegiem, nad przeszłością, od której się oddalamy, i przyszłością, ku której zmierzamy, wpisana jest w kondycję człowieka. Podejmuje ją w swoich utworach również nasz gość specjalny- Pan Marcin Styczeń– pieśniarz, kompozytor oraz autor tekstów, który swoją piosenką ,,Ecce homo”, otworzył dzisiejszą galę i będzie ją uświetniał swoimi utworami. Powitajmy go gromkimi oklaskami.

2. PRZYWITANIE
Serdecznie witamy wśród nas także przedstawicieli władz, duchowieństwa, samorządów, instytucji oraz patronów honorowych konkursu, Choć niektórych nie ma dzisiaj wśród nas, to pozostajemy, za duchową jedność z nami, wdzięczni, a w szczególności:

Panu Jackowi Sutrykowi – Prezydentowi Miasta Wrocławia
Panu Cezaremu Przybylskiemu – Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego
Panu Jarosławowi Obremskiemu – Wojewodzie Dolnośląskiemu
Pani Elżbiecie Berezowskiej – Skarbnik Województwa Dolnośląskiego
Panu Romanowi Kowalczykowi – Dolnośląskiemu Kuratorowi Oświaty
Panu Jarosławowi Delewskimu – dyrektorowi Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia
Panu Zbigniewowi Ładzińskiemu – prezesowi Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej 
Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi Józefowi Kupnemu – metropolicie wrocławskiemu
Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Andrzejowi Siemieniewskiemu – ordynariuszowi diecezji legnickiej
Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Markowi Mendykowi – ordynariuszowi diecezji świdnickiej
księdzu Jarosławowi Pizoniowi – inspektorowi Wrocławskiej Inspektorii Salezjanów imienia św. Jana Bosko
Witamy także sponsorów tegorocznego konkursu. Już teraz pragniemy wyrazić im naszą szczerą wdzięczność za okazane z serca wsparcie. Witamy i dziękujemy:
Panu Markowi Drasowi – prezesowi Radiotechnika Marketing Spółka Z O.O. we Wrocławiu.
Przede wszystkim jednak witamy Was, Drodzy Koleżanki i Koledzy, uczestnicy tegorocznego konkursu O Laur Złotego Pióra. To dzięki pięknej współpracy talentu z wysiłkiem i odwagą powstają na świecie wielkie i niezapomniane dzieła. Cieszymy się, że dołączyliście do grona ludzi, którzy mają światu coś do powiedzenia, że podzieliliście się swoimi ciekawymi przemyśleniami i uczyniliście to w pięknej formie.
Witamy również Waszych rodziców, opiekunów, nauczycieli, wychowawców, katechetów, szczególnie tych, pod okiem których pisaliście Wasze prace.
Wam dedykujemy piosenkę ,,Ten dom się ku upadkowi chyli”. Przed Państwem Marcin Styczeń z piosenką „Ten dom się ku upadkowi chyli”.
Szanowni Państwo, w tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 83 uczniów. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów:


„Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”. (św.Jan Paweł II). Patrząc na dzisiejszy świat, jak go widzisz za 10-100 lat? Jaka będzie Polska?

Jak twierdzi Olga Tokarczuk: „Coś co się wydarza, a nie zostanie opowiedziane, przestaje istnieć i umiera”. Historia, którą chcesz „ocalić od zapomnienia” i przekazać ją innym.


Spojrzenie w przeszłość, rozmowy z bliskimi osobami, sięgnięcie do rodzinnych historii pozwoliły wielu uczestnikom utrwalić piękne i wzruszające przeżycia, począwszy od tych prostych, codziennych, jak lepienie z babcią pierogów, po przejmujące wspomnienia dziadków z Syberii czy obozów. Na kartach opowiadań na nowo ożyły zacierane przez czas historie.
Z kolei obserwacja codzienności, uważny odbiór współczesnych wydarzeń pozwoliły innym uczestnikom wysnuć mądre wnioski na temat czasu, który jest przed nami. Na ich podstawie zrodziły się wizje rodem z Orwellowskich powieści, mądre eseje czy postulaty zmian, jakie musimy wprowadzić, aby uniknąć tragicznych błędów.
Obie grupy młodych twórców cechuje wspólna troska o los świata i świadomość tego, jak wiele zależy od nas samych. O tym też śpiewa Marcin Styczeń w utworze „Co by to było”, który za chwilę usłyszymy.
3. PRZEMÓWIENIA ZAPROSZONYCH GOŚCI
Prosimy teraz o zabranie głosu naszych szanownych gości.
Jako pierwsza przemówi w imieniu prezydenta Miasta Wrocławia pana Jacka Sutryka pani Ewa Szczęch, dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Prosimy o zabranie głosu ks. Jarosława Pizonia – Inspektora Inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu. Zapraszamy pana Zbigniewa Ładzińskiego – prezesa Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zapraszamy panią Annę Dach reprezentującą pana Marka Drasa – prezesa Radiotechnika Marketing Spółka Z O.O. we Wrocławiu
Dziękujemy za ciepłe, życzliwie i ważne dla nas słowa!
4. OGŁOSZENIE WYNIKÓW
„Per aspera, ad astra” – to starożytne, rzymskie powiedzenie jak najbardziej pasuje do wszystkich uczestników SIEDEMNASTEGO DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O LAUR ZŁOTEGO PIÓRA. Prace, które otrzymaliśmy, mieszczą w sobie niepowtarzalne bogactwo myśli. Są one przekonującym dowodem wrażliwości i przenikliwości uczniów dolnośląskich szkół oraz tego, że poszukują oni rozwiązań dla współczesnych problemów.
Zapraszamy do nas Jury konkursu, a o zabranie głosu prosimy profesor Elżbietę Warulik – doświadczonego polonistę i wychowawcę, przewodniczącą jury. Prosimy o słowa podsumowania.
Z ogromną przyjemnością odczytamy teraz listę 30 wyróżnionych uczestników konkursu. Otrzymają oni dyplom oraz nagrodę książkową. Fundatorem nagród jest: prezydent Miasta Wrocławia pan Jacek Sutryk, Wydawnictwo Biały Kruk oraz Samorząd Województwa Dolnośląskiego.
Zapraszamy pierwszych wyróżnionych:
Andrzejewski Mateusz – Zespół Szkół Zawodowych w Oleśnicy
Bobińska Blanka – I Liceum Ogólnokształcące w Lubinie
Chodak Małgorzata – Liceum Salezjańskie we Wrocławiu
Duszyńska Blanka – Liceum Ogólnokształcące w Strzelinie
Gajdzińska Emilia – I Liceum Ogólnokształcące w Głogowie
Juszczak Wiktorii - Noworudzkiej Szkoły Technicznej
Kapiec Emilia – I Liceum Ogólnokształcące w Jaworze
Kisielewicz Marta – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu
Kliber Zuzanna – Szkoła Podstawowa nr 36 we Wrocławiu
Knych Patrycja – I Liceum Ogólnokształcące w Kłodzku
Malanowski Gabriel – II Liceum Ogólnokształcące w Dzierżoniowie
Zapraszamy kolejnych wyróżnionych:
Mickiewicz Małgorzata – Szkoła Podstawowa nr 44 we Wrocławiu
Miśków Mikołaj – IV Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu
Monkiewicz Aleksandra – Liceum Ogólnokształcące w Górze
Niewiadomska Zofia – II Liceum Ogólnokształcące w Oleśnicy
Nowak Bartłomiej – Technikum w Strzelinie
Nowotarska Natalia –I Liceum Ogólnokształcące Kłodzko
Panasik Martyna – I Liceum Ogólnokształcące w Oleśnicy
Papiorek Agnieszka – Szkoła Podstawowa nr 44 we Wrocławiu
Piasecka Marta – Liceum Salezjańskie we Wrocławiu
Prosimy o podejście kolejnych wyróżnionych:
Rój Emilia – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu
Rubik Martyna –I Liceum Ogólnokształcące w Oławie
Samuel Jan Ignacy – X Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu
Stępień Sebastian – Szkoła Podstawowa w Mysłakowicach
Szympel Jonasz – Szkoła Podstawowa nr 84 we Wrocławiu
Świder Teresa – Liceum Salezjańskie we Wrocławiu
Świerczok Julia – I Liceum Ogólnokształcące w Oławie
Wilkosz Maja – I Liceum Ogólnokształcące w Oławie
Zechman Aurelia – Szkoła Podstawowa nr 47 we Wrocławiu
Zwierzyna Weronika – Liceum Ogólnokształcące w Nowej Rudzie
Drodzy Laureaci to Wam dedykujemy ten utwór. Wysłuchajmy Marcina Stycznia z piosenką ,,M i M”.

Specjalne wyróżnienie
za wnikliwą obserwację rzeczywistości oraz troskę o nasz wspólny dom, jakim jest ziemia dla uczennicy Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnicy Przyłucka Laura. Gratulujemy! Wiktoria w nagrodę otrzymuje e-book ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, a także album ufundowany przez prezesa Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniewa Ładzińskiego oraz książkę ufundowana przez prezydenta Jacka Sutryka wraz z listem gratulacyjnym.
Życie pisze dla nas najlepsze, choć nieraz niełatwe scenariusze. Być może to jest przyczyna, dla której utrwalanie prawdziwych historii rodzi niezapomniane dzieła, wzruszające i przekonujące opowieści o wiele ciekawsze od tych, które rodzą sią w naszej wyobraźni. Laureaci pierwszych 3 miejsc podzielili się z nami właśnie tymi wyjątkowymi, intymnymi wspomnieniami – każdy w wyjątkowy i właściwy dla niego sposób.
III. Posłuchajmy fragmentu pierwszej z nagrodzonych prac, laureata trzeciego miejsca:

„To wydarzenie to także przestroga, aby pamiętać, że natura jest nieprzewidywalna. Zawsze należy czuć respekt przed nią, a w górach szczególnie. To także nauka dla nas i tak jak mówią słowa piosenki dawnego zespołu Golden Life - „życie choć piękne tak kruche jest, wystarczy chwila, by stracić je” - w tej historii mają swoje odzwierciedlenie. Dlatego należy szanować życie i cieszyć się nim, każdym jego dniem, każdą chwilą daną nam tu i teraz, bo nigdy nie wiadomo, kiedy się skończy, kiedy to my zostaniemy tylko wspomnieniem…”

Tak podsumował swoją opowieść Kamil Hasulak, uczeń Salezjańskiej Szkoły Podstawowej im. Dominika Savio w Lubinie – zdobywca III miejsca w konkursie.
Nagrodą dla Kamila jest: tablet oraz album ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, jak i książka ufundowana przez prezydenta Jacka Sutryka wraz z listem gratulacyjnym.
Zapraszamy Kamila po odbiór nagrody.
Posłuchajmy fragmentu pracy laureata II miejsca:

„Nie miał dłoni żołnierza. Mocnych, grubych palców, które przerzucały gruz posypanych budynków i układały połamane meble na barykadzie. Jego dłonie były miękkie, palce chude i kruche jak porcelanowe figurki i zwinne tylko pod delikatnym drżeniem strun. Matka owijała mu je ciepłą chustą, kiedy wracał z długiego koncertu, całując każdy z osobna i modląc się cicho.”

Tak z kolei zaczyna się opowieść laureatki II miejsca o skrzypku, któremu przyszło żyć w czasie wojny, a zamiast pięknych dźwięków instrumentu atakowany był przez hałas spadających bomb i ludzkie krzyki.
Autorką pracy, której jury przyznało II miejsce, jest Marta Wilk, uczennica V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.
Marta w nagrodę dostaje album i aparat fotograficzny ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, a także książka ufundowana przez prezydenta Jacka Sutryka wraz z listem gratulacyjnym. Gratulujemy! Zapraszamy Martę na scenę.
Każdy z nas nosi w sobie ślady tych, którzy odeszli, bliskich nam osób, słynnych osobowości. Przynajmniej jedna z nich łączy nas wszystkich, niezależnie od wieku pamiętamy i nigdy nie zapomnimy o św. Janie Pawle II, o którym wspomina Marcin Styczeń w piosence „Santo subito”. Tuż po niej poznamy zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu. Przed Państwem Marcin Styczeń!
Wysłuchajmy ze szczególną uwagą fragmentu zwycięskiej pracy:

„Teraz, przestrzegając zasady realizmu i przyczyny oraz skutku powinnam opowiedzieć, jaki był koniec niniejszej historii, powinnam wspomnieć coś o pustym krześle i dodać małą wzmiankę o niemiłej naturze nocnych telefonów. Ale nie zrobię tego, nie zgadzam się. Dlatego wymazuję tę część opowieści, zmazuję. Olga Tokarczuk napisała kiedyś, że coś nieopowiedzianego przestaje istnieć i umiera. Niech zatem ta nieopowiedziana część historii zaniknie, rozpadnie się jak spalona na popiół kartka.
………………………………………………………………………………………………………………
Jest piątek, wakacje, lepimy z babcią pierogi. Widać wyraźnie, które wyszły z rąk babci, a które z moich. Na podwórku słychać operowy śpiew starej wejściowej bramy, a z pokoju obok wtórują jej basowe pochrapywania dziadka Alka.”
Myślę, że niejednej osobie zakręci się w oku łza, gdy przeczyta tę urzekającą swą prostotą a zarazem artyzmem historię o babci - zwyczajnej a jednocześnie jedynej i niezastąpionej w życiu najbliższej osobie.
Pierwsza nagroda to laptop ufundowany przez pana Marka Drasa, dyrektora Radio Technika Marketing Spółka Z O.O., która jest najstarszą firmą elektroniczną we Wrocławiu i w Polsce założoną przez byłych pracowników wileńskiej fabryki radioodbiorników Elektret. Kolejna, najznamienitsza nagroda tegorocznego konkursu, to Złote Pióro ufundowane przez ks. Inspektora Jarosława Pizonia, a także album ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz książka ufundowana przez prezydenta Jacka Sutryka wraz z listem gratulacyjnym.
Wszystkie te nagrody otrzymuje zwyciężczyni XVII DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O LAUR ZŁOTEGO PIÓRA, uczennica: Alicja Wojnarowska z XIV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy Alicję!
6 . ZAKOŃCZENIE
Oficjalna część uroczystej Gali XVII Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra powoli dobiega końca, po niej zapraszamy na koncert naszego wyjątkowego gościa Marcina Stycznia. Tymczasem poprosimy o zabranie głosu dyrektora Zespołu Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu ks. Jerzego Babiaka oraz dyrektora Wrocławskiego Gościa, którzy oficjalnie zakończą tegoroczny konkurs. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z relacją XVII edycji konkursu na stornie internetowej www.zlote-pioro.pl Zapraszamy!
KONCERT
Szanowni Państwo, za nami sporo emocji i wrażeń, ale to jeszcze nie koniec. Czas na dalszą część koncertu naszego gościa specjalnego. Utwory, które dziś usłyszeliśmy pochodzą z płyty pt. ,,Święci”, wysłuchajmy kolejnych piosenek z tego albumu. My już się z Państwem żegnamy, a scenę zostawiamy panu Marcinowi Styczniowi. Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia za rok!