Laur Złotego Pióra

Scenariusz Gali

XVIII DOLNOŚLĄSKI LITERACKI KONKURS O ZŁOTE PIÓRO
„My Polacy, My Dolnoślązacy”
A.D. 2022
1 GRUDNIA 2022 ROKU – GODZ.12.00. – AULA PWT WE WROCŁAWIU
PROGRAM UROCZYSTEJ GALI

Sobą być– Jacek Szwaj Trio

1. WPROWADZENIE

	Szanowni Państwo, z wielką radością rozpoczynamy Uroczystą Galę OSIEMNASTEGO DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO, noszącego miano „My, Polacy – My, Dolnoślązacy”.
W imieniu własnym, a przede wszystkim organizatorów, to jest:
Redakcji Wrocławskiego Gościa Niedzielnego,
Liceum Salezjańskiego przy Zespole Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu
witają Państwa prowadzący dzisiejsza galę: Emilia Śpiewak oraz Mikołaj Kossowski.

Sobą być 
Jak słowo - słowem, twarzą - twarz, żartem - żart 
Nie dzielić prawd pół na pół 
Nie wyprzeć się nim trzeci kur 
I najmniej słów rzucać możnym do stóp na wiatr 
Drogą iść najzwyklejszą z dróg 
Lecz co dziś zostaje z tego nam?

	Na to pytanie, które zawarł w swym utworze Zbigniew Wodecki, odpowiadają uczestnicy tegorocznego konkursu. W swoich pięknych, poruszających opowiadaniach przekonują, że podążanie drogą prawdy, dobra i piękna prowadzi prędzej czy później do upragnionego celu każdego z nas: szczęścia, spełnienia i doświadczenia jedności z Bogiem, światem i drugim człowiekiem.
	Utwór Zbigniewa Wodeckiego Sobą być przypomniał nam gość specjalny tegorocznej gali – zespół Jacek Szwaj Trio, który będzie uświetniał dzisiejszą uroczystość. Jego założyciel to jeden z najbardziej utalentowanych pianistów i aranżerów jazzowych w Poznaniu, doceniony w kraju jako lider wśród jazzmanów młodego pokolenia, mający na swoim koncie ogrom nagród, koncertów i współpracy                z najlepszymi artystami światowej rangi takich jak Chico Freeman czy Hanna Banaszak. Swój projekt Jacek Szwaj Trio tworzy razem z Damianem Kostką na kontrabasie i Mateuszem Brzostowskim na perkusji, o których to sukcesach można by mówić równie długo i barwnie. Ich pierwszy album pt. „Envoi” zawiera dotychczasowe kompozycje wykonywane przez ostanie kilka lat na koncertach w kraju i Europie, stanowiące swojego rodzaju mozaikę przenikających się nastrojów. Jednak podczas dzisiejszego występu artyści wykonają dla Państwa swoje interpretacje piosenek Krzysztofa Krawczyka, Andrzeja Zauchy i Zbigniewa Wodeckiego. Piosenki zostały nowocześnie przearanżowane z użyciem elektroniki i wykonane w zupełnie zaskakujący sposób. Powitajmy naszych gości gromkimi oklaskami.

2. PRZYWITANIE

	Serdecznie witamy wśród nas także przedstawicieli władz, duchowieństwa, samorządów, instytucji oraz patronów honorowych konkursu, Choć niektórych nie ma dzisiaj wśród nas, to pozostajemy wdzięczni za duchową jedność z nami:

Panu Jackowi Sutrykowi – Prezydentowi Miasta Wrocławia
Panu Cezaremu Przybylskiemu – Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego
Panu Jarosławowi Obremskiemu – Wojewodzie Dolnośląskiemu
Pani Elżbiecie Berezowskiej – Skarbnik Województwa Dolnośląskiego
Panu Romanowi Kowalczykowi – Dolnośląskiemu Kuratorowi Oświaty
Panu Jarosławowi Delewskimu – dyrektorowi Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia
Panu Zbigniewowi Ładzińskiemu – prezesowi Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej 
Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi Józefowi Kupnemu – metropolicie wrocławskiemu
Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Andrzejowi Siemieniewskiemu – ordynariuszowi diecezji legnickiej
Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Markowi Mendykowi – ordynariuszowi diecezji świdnickiej
księdzu Bartłomiejowi Polańskiemu – inspektorowi Wrocławskiej Inspektorii Salezjanów imienia św. Jana Bosko

Witamy także sponsorów tegorocznego konkursu. Już teraz pragniemy wyrazić im naszą szczerą wdzięczność za okazane z serca wsparcie. Witamy i dziękujemy:
Panu Markowi Drasowi – prezesowi Radiotechnika Marketing Spółka Z O.O. we Wrocławiu.
	Przede wszystkim jednak witamy Was, Drodzy Koleżanki i Koledzy, uczestnicy tegorocznego konkursu O Laur Złotego Pióra. To dzięki pięknej współpracy talentu z wysiłkiem i odwagą powstają na świecie wielkie i niezapomniane dzieła. Cieszymy się, że dołączyliście do grona ludzi, którzy mają światu coś do powiedzenia, że podzieliliście się swoimi ciekawymi przemyśleniami i uczyniliście to w pięknej formie.
	Witamy również Waszych rodziców, opiekunów, nauczycieli, wychowawców, katechetów, szczególnie tych, pod okiem których pisaliście Wasze prace.

Wam dedykujemy piosenkę Zbigniewa Wodeckiego Zacznij od Bacha. Przed Państwem Jacek Szwaj Trio.

Zacznij od Bacha

	Szanowni Państwo, w tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 99 uczniów. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: 
I. „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata.

II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

	Autorzy nadesłanych prac jako uważni obserwatorzy rzeczywistości starali się więc dostrzec najdrobniejsze okruchy dobra, nadziei i miłości w tak doświadczanym przez zło i cierpienie świecie. Podczas gdy dochodzą nas ciągle smutne wieści zza wschodniej granicy, mierzymy się z kolejnymi światowymi kryzysami i jesteśmy zalewani w mediach złowrogimi informacjami, oni jako świadkowie nadziei opowiadają nam piękne, pokrzepiające serce historie, w których dobro niezmiennie wygrywa ze złem, a w człowieku rodzi się prawdziwa miłość. Przypominają nam najpiękniejsze wspomnienia, do których warto wracać, podobnie jak w piosence Zbigniewa Wodeckiego pt. Lubię wracać tam gdzie byłem, którą przypomni nam teraz Jacek Szwaj Trio. 

Lubię wracać tam gdzie byłem
 
3. PRZEMÓWIENIA ZAPROSZONYCH GOŚCI

	Prosimy teraz o zabranie głosu naszych szanownych gości. Jako pierwsza przemówi w imieniu prezydenta Miasta Wrocławia pana Jacka Sutryka pani Ewa Szczęch - dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych Urzędu Miejskiego Wrocławia
Prosimy o zabranie głosu ks. Bartłomieja Polańskiego– Inspektora Inspektorii św. Jana Bosko we Wrocławiu. 

Zapraszamy pana Mariana Fornalskiego - Pełnomocnika Zarządu Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej reprezentującego prezesa pana Zbigniewa Ładzińskiego

Zapraszamy panią Katarzynę Domagałę - Kierownik Działu Radiotechnika Marketing Spółka Z O.O. we Wrocławiu reprezentującą prezesa pana Marka Drasa 

Dziękujemy za ciepłe, życzliwie i ważne dla nas słowa!

4. OGŁOSZENIE WYNIKÓW

	Nadszedł moment na podsumowanie OSIEMNASTEGO DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O LAUR ZŁOTEGO PIÓRA. Prace, które otrzymaliśmy, mieszczą w sobie niepowtarzalne bogactwo myśli. Są one przekonującym dowodem wrażliwości i przenikliwości uczniów dolnośląskich szkół oraz tego, jak wiele talentów kryją w sobie młodzi ludzie.
Zapraszamy do nas Jury konkursu, a o zabranie głosu prosimy profesor Elżbietę Warulik – doświadczonego polonistę i wychowawcę, przewodniczącą jury. Prosimy o słowa podsumowania.

	Z ogromną przyjemnością odczytamy teraz listę 30 wyróżnionych uczestników konkursu. Otrzymają oni dyplom oraz nagrodę książkową. Fundatorem nagród jest: prezydent Miasta Wrocławia pan Jacek Sutryk, Wydawnictwo Biały Kruk oraz Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Zapraszamy pierwszych wyróżnionych: 

  1. Mateusza Andrzejewskiego z Zespołu Szkół Zawodowych w Oleśnicy
  2. Polę Barnowską ze Szkoły Podstawowej w Mysłakowicach
  3. Julię Cebulak z Alternatywnego LO w Kłodzku
  4. Aleksandrę Galę z I LO w Kłodzku
  5. Natalię Gierczuk ze Szkoły Podstawowej Zielona Szkoła w Lubinie
  6. Darię Grodzicką z LO w Nowej Rudzie
  7. Kingę Grzesik z CKZiU w Ludowie Polskim
  8. Helenę Hoderę z Salezjańskiego LO we Wrocławiu
  9. Beniamina Jagaczewskiego z Salezjańskiego LO we Wrocławiu
  10. Aleksandrę Jakubiec z LO w Kudowie Zdroju

Zapraszamy kolejnych wyróżnionych:

  1. Wiktorię Juszczak z Noworudzkiej Szkoły Technicznej w Nowej Rudzie
  2. Emilię Kapiec z I LO w Jaworze
  3. Oliwiera Kapłona z I LO w Kłodzku
  4. Emilię Kochanowicz z LO Sióstr Urszulanek we Wrocławiu
  5. Helenę Kramarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 66 we Wrocławiu
  6. Amelię Maj z XIV LO we Wrocławiu
  7. Gabriela Malanowskiego z II LO w Dzierżoniowie
  8. Małgorzatę Mickiewicz z Akademickiego LO we Wrocławiu
  9. Patrycję Narolską z LO w Oławie
  10. Martę Piotrowską z X LO we Wrocławiu

Prosimy o podejście kolejnych wyróżnionych:

  1. Darię Sapiołkę ze Szkoły Podstawowej nr 44 we Wrocławiu
  2. Kingę Sierant z Zespołu Szkół P w Ziębicach
  3. Weronikę Sławińską z LO w Górze
  4. Hannę Smugę z IV LO we Wrocławiu
  5. Julię Starzyk z V LO we Wrocławiu
  6. Joannę Sybis z LO w Złotoryi
  7. Kamilę Szymczyk z LO w Kudowej Zdroju
  8. Kaję Woźny z V LO we Wrocławiu
  9. Nikolę Woźny z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu
  10. Martynę Ziółkowską z XIII LO we Wrocławiu

Drodzy Laureaci to Wam dedykujemy kolejny utwór Zbigniewa Wodeckiego Z Tobą chcę oglądać świat w aranżacji zespołu Jacek Szwaj Trio. Zapraszamy!

Z Tobą chcę oglądać świat

Wysłuchajmy teraz fragmentu pierwszej nagrodzonej specjalnym wyróżnieniem pracy:

- „Ja Rosjanka”, wydusiła wreszcie.
- Co tu robisz? Pytam.
Kobieta wsiadając do auta, zaczęła opowiadać swoją historię... - Pamiętam dobrze, ten dzień - 24 lutego. Ktoś wysłał mi wiadomość: „Rosja zaatakowała Ukrainę”. Dwie godziny później miałam już przygotowany baner i maszerowałam na demonstrację przeciwko inwazji. A potem musiałam uciekać, bo bałam się więzienia i nie wiedziałam jak dalej żyć i patrzeć ludziom w oczy! Strasznie współczułam Ukraińcom, ale też Rosjanom. Zrozum, dużo Rosjan ma przyjaciół lub krewnych z Ukrainy....Rosjanie mają sąsiadów, Ukraińców....Szanują się i razem żyją! Jak mam spojrzeć tym ludziom w oczy...? Więc co ja tu robię?
Jestem uciekinierką z Rosji. Wyjechałam na Ukrainę, bo nie zgadzam się na mordowanie niewinnych ludzi i na atakowanie sąsiadów w środku nocy, by młodzi „Rosjanie byli mięsem armatnim”. Jestem współczesną Rosjanką, która chce naprawić (choć może w niewielkim stopniu) zło wyrządzone przez rządzących Rosją. Chcę pokazać światu, że nie wszyscy Rosjanie są źli, że szczerze współczuję i współmiłuję moich braci z Ukrainy. Jest mi ciężko, bo noszę w sobie rosyjskość, bo moje korzenie są tam... Jest mi naprawdę ciężko, bo wiem, że moja ojczyzna zaatakowała niewinny naród. Jest mi ciężko, bo kocham swój kraj, ale droga do domu jest dla mnie zamknięta: „Gdzie brat na brata podnosi ramię, tam obok trupa poległ trup.” 

	Specjalne wyróżnienie za wnikliwą analizę współczesnej sytuacji politycznej oraz ludzkie spojrzenie na drugiego człowieka otrzymuje Julia Przyłucka z Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej - Curie w Oleśnicy. Gratulujemy! Uczennica w nagrodę otrzymuje czytnik e-booków ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, a także album ufundowany przez prezesa Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniewa Ładzińskiego oraz książkę ufundowaną przez prezydenta Jacka Sutryka wraz z listem gratulacyjnym. 
	Autorzy trzech zwycięskich prac w wyjątkowy sposób uchwycili prawdę o świecie ludzkich relacji, poddali diagnozie współczesną rzeczywistość, wyrażając przy tym nadzieję na ostateczne zwycięstwo dobra nad złem. Ich opowiadania i esej cechuje wyjątkowa erudycja i talent formułowania krótkich, ale jakże trafnych spostrzeżeń. 

III. Posłuchajmy fragmentu pracy laureata III miejsca:

	"Gdy się poznali, mieli wspólną znajomą. Potem zaczęli wspólnie spędzać czas. Zanim się obejrzeli, mieli wspólne nazwisko, wspólne mieszkanie, wspólne życie. Dzięki temu wszystko się dla mnie zaczęło. Zaczęło się moje życie. Oni widzieli, że to było dobre. 
Mamo, dlaczego tak płaczę?
W sobotę po obiedzie oglądałam bajkę. Lwiątko na ekranie komputera mojego taty właśnie zobaczyło, jak jego tata umarł. To nie był mój tata, a jednak bardzo mnie to zasmuciło. Było mi tak przykro, że się popłakałam. to niesprawiedliwe, że lwiątko już nie miało taty. Pobiegłam przytulić się do mamy. Zapytałam, dlaczego śmierć taty, który nie jest moim tatą, sprawiła, że płaczę. Mama powiedziała, że płaczę, bo współczuję lwiątku. Współczucie jest wtedy, kiedy jednej osobie jest źle, a inna osoba to widzi i rozumie, że to smutne. Podobało mi się współczucie. Widziałam, że było dobre".

	Tak rozpoczęła swoją opowieść Michalina Mordalska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiuzwyciężczyni III miejsca w konkursie.
Nagrodą dla Michaliny jest: tablet oraz album ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, jak i książka ufundowana przez prezydenta Jacka Sutryka wraz z listem gratulacyjnym.
Zapraszamy Michalinę po odbiór nagrody.

Posłuchajmy fragmentu pracy laureata II miejsca:

	"Dzisiaj, patrząc na działania w internecie, trudno mówić o dramacie, bowiem większość konfliktów dotyczy bardzo błahych treści, działacze internetowi kłócą się o najmniejsze drobiazgi, a przez takie podejście znaczące sporne kwestie nie odbijają się aż takim echem, jakim powinny. Współczesny język polemiki takie sytuacje określa mianem „dramy”. Ciekawym jest, dlaczego litera „t” właściwie zniknęła z tego leksemu. „T” jest dwudziestą literą alfabetu łacińskiego oraz dwudziestą szóstą literą alfabetu polskiego. Z poziomu fonetyki jest głoską bezdźwięczną i sami możecie to sprawdzić, próbując ją wymówić. Stawia to pewien kontrast, opozycję do dźwięcznej litery “d” rozpoczynającej słowo „dramat”. Według mnie została do niej kulturowo przypisana pewna wartość, w końcu to od niej zaczynają się takie dzieła, jak Testamenty (Stary i Nowy), czy też imię bohatera epopei narodowej „Pan Tadeusz”. Nawet słowo „tytan” z powodu użycia tej litery brzmi jakoś tak poważniej, budząc szacunek. Wobec tego z pozoru niewiele wnosząca zmiana obejmująca usunięcie bezdźwięcznej głoski z końca wyrazu daje naprawdę istotne wahnięcie w kwestii jej znaczenia. Wyrzucenie „t” ze słowa „dramat” może równać się ze zmniejszeniem wartości tego słowa, ukazaniem konfliktów jako małostkowych i bez polotu, umniejszając znaczenie sporu".

Autorem pracy, któremu jury przyznało II miejsce, jest Piotr Gurgurewicz, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze.
Piotr w nagrodę dostaje album i aparat fotograficzny ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, a także książka ufundowana przez prezydenta Jacka Sutryka wraz z listem gratulacyjnym. Gratulujemy! Zapraszamy Piotra na scenę.

Wysłuchajmy ze szczególną uwagą fragmentu zwycięskiej pracy:

	"Ochmistrz, który był przecież człowiekiem, nie rozumiał dobrych intencji swoich rozmówców. Być może wina leżała w jego osamotnieniu. Coś w tym całym łączeniu części, o których mówił Woland, musiało być więc na rzeczy, skoro nawet same czarty, łącząc swe siły w jedną wspólnotę, współwalkę, współideę, stają się nie pełnią zła, ale pełnią dobra".

	Pierwsza nagroda to laptop ufundowany przez pana Marka Drasa, dyrektora Radio Technika Marketing Spółka Z O.O., która jest najstarszą firmą elektroniczną we Wrocławiu i w Polsce założoną przez byłych pracowników wileńskiej fabryki radioodbiorników Elektret. Kolejna, najznamienitsza nagroda tegorocznego konkursu, to Złote Pióro ufundowane przez ks. Inspektora Bartłomieja Polańskiego, a także album ufundowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz książka ufundowana przez prezydenta Jacka Sutryka wraz z listem gratulacyjnym.

	Wszystkie te nagrody otrzymuje zwyciężczyni XVIII DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU LITERACKIEGO O LAUR ZŁOTEGO PIÓRA: Julia Morawska, uczennica X Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej we Wrocławiu.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy Julię!

6. ZAKOŃCZENIE

	Oficjalna część uroczystej Gali XVIII Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra powoli dobiega końca, po niej zapraszamy na koncert naszego wyjątkowego gościa Jacek Szwaj Trio. Tymczasem poprosimy o zabranie głosu dyrektora Zespołu Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu ks. Jerzego Babiaka oraz dyrektora Wrocławskiego Gościa, którzy oficjalnie zakończą tegoroczny konkurs. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z relacją XVIII edycji konkursu na stornie internetowej www.zlote-pioro.pl Zapraszamy!
KONCERT

	Szanowni Państwo, za nami sporo emocji i wrażeń, ale to jeszcze nie koniec. Czas na dalszą część koncertu naszego gościa specjalnego. My już się z Państwem żegnamy, a scenę zostawiamy zespołowi Jacek Szwaj Trio. Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia za rok!